Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 03.02.2014

Czy to już koniec mroźnej zimy? Będzie coraz cieplej

Po kilku ponurych zimowych dniach poniedziałek przyniesie znaczną poprawę pogody. Niemal w całym kraju ma być ciepło i słonecznie.
Najgorsze warunki jazdy są na Lubelszczyźnie, gdzie temperatury w ciągu dnia będą wciąż poniżej zeraNajgorsze warunki jazdy są na Lubelszczyźnie, gdzie temperatury w ciągu dnia będą wciąż poniżej zeraPAP/Wojciech Pacewicz
Galeria Posłuchaj
  • Dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska o sytuacji pogodowej (IAR)
  • Jarosław Kowalczyk z Generalnej Dyrekcji Dróg o sytuacji na trasach (IAR)
Czytaj także

Pochmurno będzie tylko w niektórych miejscach, między innymi na północy i północnym wschodzie - mówi IAR dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska. W rejonie Zatoki Gdańskiej wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem.

Temperatura będzie w najbliższych dniach sukcesywnie wzrastać. Ujemne wartości termometry będą pokazywać jedynie do czwartku - zapowiadają synoptycy.

Na południowym zachodzie Polski opady utrudniają jazdę. Policja i drogowcy apelują o ostrożność. Jarosław Kowalczyk z Generalnej Dyrekcji Dróg zapewnia, że wszystkie trasy krajowe są przejezdne. Rano i przed południem na drogach można się spodziewać gołoledzi.

Niespotykanie ciepła zima pod Tatrami

Synoptycy przyznają że takiego początku roku na Podhalu nie było od bardzo dawna. Zima jest wyjątkowo kapryśna a śniegu poza krótkimi okresami czasu nie ma.

Michał Furmanek szef IMGW na Równi Krupowej nie zapowiada na razie zmiany pogody. Prognozy na najbliższe dni nie zapowiadają sporych opadów śniegu czy nadejścia siarczystych mrozów. Nie wiadomo również czy cała tegoroczna zima będzie właśnie taka czy też opady śniegu nadejdą w połowie lutego i zima przeciągnie się na Podhalu do końca kwietnia. Na razie ma być dość ciepło i słonecznie.

Szczegółowa prognoza pogody

W poniedziałek na południu kraju przeważać będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. W centralnej Polsce zachmurzenie umiarkowane, a na północy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam miejscami opady deszczu ze śniegiem, deszczu, początkowo możliwe jeszcze opady marznące powodujące gołoledź. Zachmurzenie duże może się także utrzymywać lokalnie na krańcach wschodnich. Rano lokalnie jeszcze mgła ograniczająca widzialność poniżej 500 m, w ciągu dnia miejscami utrzymujące się silniejsze zamglenia, widzialność od 1000 m do 3000 m. Temperatura maksymalna od -3 st.C, -2 st.C na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Mazurach i Suwalszczyźnie, 1 st.C, 4 st.C na przeważającym obszarze, do 6 st lokalnie na Śląsku oraz 8 st.C miejscami w regionach podgórskich, Karpaty. Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach zachodnich i na południowym zachodzie po południu okresowo dość silny, porywisty, południowo-wschodni i południowy.

TVN Meteo/x-news

W nocy na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami, zwłaszcza na krańcach południowo-wschodnich, jeszcze zachmurzenie duże. Miejscami silniejsze zamglenia ograniczające widzialność od 1000 m do 3000 m. Temperatura minimalna od -12 st.C, -9 st.C na krańcach północno-wschodnich, -6 st.C, -2 st na przeważającym obszarze kraju do -1 st.C miejscami na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, a na Przedgórzu Sudeckim okresowo porywisty, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-wschodni.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od -2 st.C, 0 st.C na krańcach wschodnich do 2 st.C, 6 st.C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, a na Przedgórzu Sudeckim okresowo porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Warszawa

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 1 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura minimalna -6 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna do 2 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

IAR,PAP,kh