Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 03.02.2014

Nidzica: wykryto ulatniający się tlenek węgla. Cztery osoby w szpitalu

Na obserwację do szpitala trafiło dwoje dorosłych i dwoje dzieci.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Wezwani na miejsce strażacy stwierdzili znaczne stężenie gazu. Teraz ustalają, skąd się ulatniał.
Tymczasem w Elblągu doszło do dwóch podobnych zdarzeń. Karetka pogotowia zabrała trzy osoby. Ze wstępnych ustaleń strażaków wynika, że w pierwszym przypadku czad ulatniał się z piecyka gazowego, a w drugim - z nieszczelnego przewodu kominowego.
Cichy zabójca
Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.
Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.
Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk