Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 21.02.2014

Polska gotowa na przyjęcie rannych i uchodźców z Ukrainy

Deklarację taką złożył premier Donald Tusk. Dodał, że trwają przygotowania na wypadek - czarnych scenariuszy - na Ukrainie.
Premier Donald Tusk i wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska w drodze na spotkanie lubelskiego i podkarpackiego sztabu kryzysowego ws. sytuacji na UkrainiePremier Donald Tusk i wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska w drodze na spotkanie lubelskiego i podkarpackiego sztabu kryzysowego ws. sytuacji na Ukrainie PAP/EPA/Darek Delmanowicz

Zdaniem Tuska, chociaż Polska jest dobrze przygotowana na ewentualne przyjęcie zarówno uchodźców, jak i poszkodowanych z Ukrainy, to jak na razie skala przygotowań wielokrotnie przekracza potrzeby.

Konrad Niklewicz z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje na Twitterze, że w 17 szpitalach MSW w całej Polsce czeka ponad 350 miejsc dla rannych uczestników zajść na Ukrainie.

Polacy solidarni z Ukraińcami>>>

Wiele szpitali zadeklarowało gotowość pomocy poszkodowanym ze wschodu. Chęć wsparcia okazały między innymi placówki z przygranicznych województw lubelskiego oraz podkarpackiego, a także z Krakowa, Poznania i Warszawy.

Do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie już w czwartek zostało przetransportowanych trzech poszkodowanych mężczyzn. Spodziewane są kolejne cztery osoby. Nie są to Ukraińcy ranni w ostatnich walkach w Kijowie, ale podczas wcześniejszych zamieszek na Majdanie. Wiktor i Anatolij ucierpieli od gumowych kul. Głównie są to osoby z urazami okulistycznymi i ortopedycznymi.

Na Podkarpaciu sześć szpitali zostało wyznaczonych do tego, aby udzielać pomocy rannym Ukraińcom. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego przygotował scenariusz działań na wypadek masowego przekraczania granicy. Służby podlegające wojewodzie są w pełni przygotowane do podjęcia natychmiastowych działań.

Również województwo lubelskie jest gotowe na przyjęcie rannych i uchodźców z Ukrainy. W szpitalach w strefie nadgranicznej powołano pełnomocników do spraw zarządzania kryzysowego w związku z sytuacją na Ukrainie. Pełnomocnicy mają obowiązek codziennego informowania wojewody o wolnych łóżkach. Polskie władze zapewniają, że potencjalne ofiary wydarzeń na Ukrainie będą przyjmowane w pierwszej kolejności.

Także szpitale w Krakowie gotowe są do przyjęcia rannych. Władze miasta porozumiały się wstępnie z dyrektorami placówek, aby w razie potrzeby udzieliły wsparcia poszkodowanym w czasie zamieszek.

W Poznaniu 19 łóżek w szpitalu wojewódzkim czeka na ofiary zajść na Ukrainie. Marszałek Województwa rozmawiał na ten temat z konsulem honorowym Ukrainy w Poznaniu. Na poniedziałek zaplanowano kolejne rozmowy na temat pomocy jaką Wielkopolanie mogą udzielić Ukraińcom. Rozważana jest zbiórka żywności i artykułów medycznych. Marszałek zaapelował do podległych mu placówek w Kaliszu, Koninie i Lesznie, by w razie potrzeby były gotowe na zarezerwowanie kolejnych łóżek szpitalnych dla Ukraińców.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

mc