Logo Polskiego Radia
PAP
Beata Krowicka 22.02.2014

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: MFW może wesprzeć Ukrainę finansowo

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague powiedział w sobotę, że będzie się konsultował z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, by uruchomić pomoc finansową dla Ukrainy.

Hague pochwalił w oficjalnym komunikacie "wielkie postępy", jakie poczyniła Ukraina i oznajmił, że Londyn jest gotów "popierać nowy rząd" tego kraju oraz uruchomić pomoc finansową MFW.
"Wydarzenia ostatnich 24 godzin dowodzą, że Ukraińcy chcą innej przyszłości oraz tego, że te odważne głosy, które podniosły się ostatnio w tym kraju, zostaną usłyszane" - napisał Hague.
Na swoim koncie na Twitterze dodał też, że rozmawiał w sobotę z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o wsparciu nowego rządu na Ukrainie i wywarciu presji na MFW w celu odblokowania koniecznej pomocy finansowej dla Ukrainy.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
- Od tej pory ważne jest to, by ukraińscy politycy reagowali na rozwój wydarzeń w sposób spokojny, z determinacją, by zmobilizować wszystkich Ukraińców do wysiłku na rzecz przyszłych sukcesów - dodał minister.

Burzliwie w Radzie Najwyższej

Parlament Ukrainy wybrał w sobotę na swego nowego przewodniczącego Ołeksandra Turczynowa, deputowanego opozycyjnej partii Batkiwszczyna,  po tym, jak do dymisji podał się dotychczasowy przewodniczący Wołodymyr Rybak oraz jego zastępca Ihor Kałetnyk.
Następnie parlament uchwalił szereg aktów prawnych i decyzji personalnych. Wprowadził w życie uchwaloną dzień wcześniej ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu. Rada Najwyższa uznała, że ma do tego prawo, gdyż Janukowycz nie wywiązał się ze swych zobowiązań i nie podpisał tego aktu jako szef państwa.

Tymoszenko już w Kijowie. "Janukowycz próbował uciec do Rosji" [relacja] >>>
- W związku z tym, że prezydent nie podpisał ustawy o odnowieniu konstytucji w redakcji z 2004 roku, Rada Najwyższa ma prawo do wprowadzenia jej w życie - oświadczył przed głosowaniem Turczynow. - Janukowycz był zobowiązany do podpisania tej ustawy jeszcze w piątek - wyjaśnił jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk.
Ponadto parlament mianował nowego p.o szefa MSW - został nim deputowany Batkiwszczyny Arsenij Awakow. Miejsce pobytu zdymisjonowanego w piątek dotychczasowego p.o. szefa MSW Witalija Zacharczenki jest nieznane. Rada Najwyższa zwolniła również Wiktora Pszonkę ze stanowiska prokuratora generalnego Ukrainy. Obaj są oskarżani przez opozycję o krwawe ataki sił MSW na antyrządowych demonstrantów.
Prócz tego parlament przyjął rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję poparło w głosowaniu 322 deputowanych. Kilka godzin później Tymoszenko została wypuszczona na wolność i udała się do Kijowa, gdzie ma wystąpić na Majdanie.

Parlament odsunął take od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i zapowiedział wybory na 25 maja.

PAP, bk