Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 24.02.2014

Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe

Władze w Pjongjnagu protestują przeciwko ćwiczeniom nazywając je przygotowaniem do inwazji. W cieniu manewrów, w kurorcie na Górze Kumgang w Korei Płn. rozpoczęła się kolejna runda spotkań rodzin, rozdzielonych po wojnie koreańskiej.
Protesty w Korei Południowej przeciwko manewrom wojskowymProtesty w Korei Południowej przeciwko manewrom wojskowym PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Posłuchaj
  • Manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
  • Koree: spotkanie w cieniu manewrów - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Czytaj także

- Wspólne ćwiczenia mają charakter obronny i błędne jest myślenie, że ich celem jest przygotowanie do ataku na Koreę Północną - odpowiada na obawy władz w Pjongjangu przedstawiciel południowokoreańskiego ministerstwa obrony.

"Kluczowa decyzja"

Żołnierze rozpoczęli ćwiczenia w ramach symulowanych gier wojennych o kryptonimie Key Resolve („Kluczowa decyzja”), które mają potrwać do 6 marca. Bierze w nich udział 10 tysięcy żołnierzy Korei Płd. i około 1700 wojskowych z USA.

Poza tym połączone siły USA i Korei Południowej przeprowadzą manewry polowe (kryptonim Foal Eagle) z wykorzystaniem sił lądowych, powietrznych i morskich. Weźmie w nich udział 7500 żołnierzy amerykańskich i 200 tysięcy południowokoreańskich. Ta część szkolenia ma się zakończyć 18 kwietnia - wynika z informacji wojsk USA na terenie Korei Płd. Seul podkreśla, że w porównaniu z poprzednimi latami w manewrach weźmie udział mniej żołnierzy.

Nie mieli ze sobą kontaktu przez ponad 60 lat

Ćwiczenia rozpoczynają się w trakcie serii spotkań koreańskich rodzin rozdzielonych przez wojnę z lat 1950-1953. Odbywają się one od czwartku do wtorku w Górach Diamentowych (Kumgang-san) w Korei Płn., niedaleko linii demarkacyjnej. Wcześniej władze w Pjongjangu groziły przełożeniem terminu spotkań rozdzielonych rodzin w związku z zaplanowanymi ćwiczeniami za swą południową granicą.

<<<Spotkania rodzin z obu Korei. Niektórzy nie widzieli bliskich przez ponad 60 lat>>>

W ubiegłym roku doszło do poważnego kryzysu wokół podobnych manewrów. Korea Płn. zagroziła wówczas atakami z użyciem broni nuklearnej na Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

W Korei Płd. stacjonuje ponad 28 tys. amerykańskich żołnierzy. Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający w latach 1950-53 konflikt zbrojny między nimi zakończył się tylko rozejmem.

O sytuacji na Półwyspie Koreańskim - tu czytaj więcej>>>

IAR,PAP,kh

''