Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 11.03.2014

Rocznica katastrofy w Fukushimie. Tony skażonej wody

3 rocznica tragicznego w skutkach tsunami w Japonii w cieniu coraz większych problemów z uszkodzoną elektrownią jądrową w Fukushimie.
Świece przed ambasadą Japonii w Manili.Świece przed ambasadą Japonii w Manili. PAP/EPA/DENNIS M. SABANGAN

Podczas tsunami, wywołanego trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera zginęło wówczas prawie 16 000 osób, a ponad 2500 wciąż uznaje się za zaginione.

Uszkodzenie elektrowni jądrowej w Fukushimie to największa tego typu katastrofa od czasu wybuchu w Czarnobylu. Z terenów, które uległy napromieniowaniu, ewakuowano ponad 300 000 osób. Trzy lata od tragicznego w skutkach tsunami uszkodzona elektrownia jądrowa w Fukushimie nazywana jest "tykającą bombą zegarową".

Cały czas chłodzone są reaktory elektrowni, a używana do tego woda - gromadzona na terenie wokół. Zbiorniki nie są jednak szczelne i po raz ostatni niespełna miesiąc temu doszło do wycieku 100 ton radioaktywnej wody.

Władze Japonii już w ubiegłym roku poprosiły o międzynarodową pomoc w kwestii zabezpieczenia uszkodzonej elektrowni. Katastrofa w Fukushimie wywołała międzynarodową debatę na temat bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.

PAP, to

''