Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 19.03.2014

Ukraina odpowiada Rosji: wyjście z WNP, wizy, alarm bojowy!

Wyjście ze Wspólnoty Niepodległych Państw, wprowadzenie wiz dla obywateli Rosji i postawienie wojska w stan pełnej gotowości bojowej zaleciła władzom Ukrainy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony tego kraju.
Sytuacja za naszą wschodnią granicą coraz bardziej napiętaSytuacja za naszą wschodnią granicą coraz bardziej napiętaPAP/EPA/ANTON PEDKO
Galeria Posłuchaj
  • Zdecydowane kroki Kijowa w stosunkach z Rosją - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Ukraińskie władze przygotowują się do przyjęcia uchodźców - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Wielka Brytania ostrzega Putina w związku z Ukrainą - korespondencja Grzegorza Drymera (IAR)
  • Rosjanie wciąż świętują aneksję Krymu - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Rosja dwoma mostami i tunelem chce się związać z Krymem - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Komisja Europejska proponuje dodatkowy miliard euro dla Ukrainy - korespondencja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
  • Spokój w ukraińskiej bazie wojskowej na Krymie - korespondencja Michała Żakowskiego (IAR)
  • Niemcy krytykują przyłączenie Krymu - korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Na Białorusi powstał Komitet Solidarności z Ukrainą - korespondencja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Rząd Niemiec zablokował kontrakt zbrojeniowy z Rosją - korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
  • Rosyjski politolog chce być Ukraińcem - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

MSZ Ukrainy otrzymało polecenie wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską - poinformował sekretarz RBNiO Andrij Parubij po posiedzeniu rady, które odbyło się w środę w godzinach wieczornych. Wcześniej rosyjskie władze groziły, że wprowadzą wizy dla Ukraińców, jeżeli Kijów zdecyduje się na ogłoszenie reżimu wizowego dla ich obywateli.

Kolejną wiadomością, którą przekazał Parubij, była informacja o zamiarze zrezygnowania przez Ukrainę z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP). - Podjęto decyzję nie tylko o zakończeniu przewodniczenia (przez Ukrainę) w WNP, ale i o rozpoczęciu procesu wyjścia z WNP - wyjaśnił Parubij. Kijów sprawuje obecnie roczne przewodnictwo w tej strukturze.

Polityk oświadczył, że ministerstwu obrony polecono postawienie sił zbrojnych w stan pełnej gotowości bojowej. Ukraina zaprosiła także swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych. Rada Bezpieczeństwa chce, by rząd opracował plan wycofania wojsk ukraińskich z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie.

Zarządzono także wzmocnienie ochrony ukraińskich obiektów jądrowych, by zminimalizować ryzyko aktów terrorystycznych i dywersji.

(FILM - Szturm na bazę marynarki w Sewastopolu)

Źródło: CNN Newsource/x-news

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow dał w środę wieczorem Rosjanom trzy godziny na uwolnienie zakładników przetrzymywanych na Krymie - termin mijał o godzinie 21 (20 czasu polskiego). Wśród nich jest dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Serhij Hajduk.

Ukraińscy żołnierze nie wyszli na wolność, ale rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zaapelował do krymskich separatystów, aby uwolnili Hajduka.

Rzecznik ukraińskiego MSW Jewhen Perebyjnis ostrzegł, że kroki, do których posunęła się Rosja wobec Ukrainy, będą miały poważne następstwa dla relacji między obu krajami. - Działania, które podejmuje Federacja Rosyjska, nie pozostaną bez odpowiedzi - uprzedził.

Także w środę władze Krymu nie wpuściły na półwysep wicepremiera Ukrainy Witalija Jaremy i ministra obrony Ihora Teniucha, którzy chcieli tam negocjować z Rosjanami wstrzymanie użycia broni - poinformowała minister polityki socjalnej Ludmyła Denysowa.

Biden: odpowiemy na każdy akt agresji

Przebywający z wizytą w Wilnie i Rydze wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę" i jeśli będzie nią podążała, stanie w "obliczu politycznej i gospodarczej izolacji".

W podobnym tonie wypowiedziała się prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która oświadczyła, że postrzega działania Rosji jako "bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie". Według niej trzeba podjąć wszystkie niezbędne kroki w celu ochrony przed zagrożeniami, jakie stwarza Moskwa.

(FILM - Ćwiczenia ukraińskich rezerwistów po ogłoszeniu mobilizacji)

Źródło: CNN Newsource/x-news

Rosyjskie działania na Krymie skrytykował też premier David Cameron, który w wystąpieniu w Izbie Gmin ostrzegł prezydenta Władimira Putina, że Rosję może czekać stałe wykluczenie z grupy G8, jeśli Kreml podejmie dalsze kroki przeciwko Ukrainie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisja Europejska zaproponowała udostępnienie Ukrainie dodatkowego miliarda euro wsparcia na stabilizację pogarszającej się sytuacji finansowej. Według KE Ukraina już w najbliższych tygodniach może otrzymać wsparcie w wys. 600 mln euro, gdy tylko Kijów podpisze finalizowaną obecnie umowę kredytową z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Kreml atakuje Zachód

Rosja tymczasem oskarżyła państwa zachodnie o naruszenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości zapisanych w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 r. Według Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie.

Rosyjscy żołnierze zajęli w środę wieczorem bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju, ok. 30 km na południowy zachód od stolicy Krymu, Symferopolu - poinformował dowódca bazy major Eduard Kusnarenko. Rosjanie przejęli jednostkę bez użycia siły.

'' PAP/aj