Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 27.03.2014

MFW oferuje Ukrainie kilkanaście mld dolarów

Misja MFW poinformowała, że osiągnęła porozumienie z władzami Ukrainy, dotyczące programu reform gospodarczych, który może być wsparty przez Fundusz. Międzynarodowe wsparcie może sięgnąć 27 mld dol., w tym pomoc od MFW - 14-18 mld dolarów.
Majdan Niepodległości w KijowieMajdan Niepodległości w KijowiePAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Zachód powstrzyma Rosję? CNN: wywiad ostrzega, że wzrosło prawdopodobieństwo inwazji na wschodnią Ukrainę >>>

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył w czwartek, że uzgodnił z Ukrainą udzielenie jej kredytu stand-by w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa ta, jak pisze Reuters, otworzy możliwość dalszych pożyczek.

MFW oświadczył również, że jego pomoc dla Ukrainy może stać się częścią szerszego międzynarodowego wsparcia finansowego dla tego kraju, które w ciągu dwóch lat może wynieść 27 mld dolarów. Nikołaj Georgiew - szef misji MFW, która pracowała w Kijowie od 4 do 25 marca - odmówił podania, ile wyniesie pierwsza transza pomocy dla Ukrainy.
Dokładna wysokość kredytu stand-by, jaki MFW oferuje Ukrainie, ma zostać sprecyzowana po oszacowaniu konkretnych potrzeb i uwzględnieniu wszelkiej innej pomocy dla Ukrainy - poinformował MFW w komunikacie.

Uzgodnione na razie przez misję funduszu warunki, teraz czekają na akceptację przez zarząd instytucji. Najpewniej dojdzie do tego w kwietniu.

Konieczne są trudne i bolesne reformy

MFW w oświadczeniu informującym o porozumieniu, podkreślił że celem władz Ukrainy jest przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnej ochronie najsłabszych części społeczeństwa. Program reform ma skupić się na polityce monetarnej, sektorze finansowym, polityce fiskalnej, sektorze energetycznym, zmianach w funkcjonowaniu rządu, zwiększeniu przejrzystości władzy i wprowadzeniu ułatwień dla biznesu.

MFW chce, by w odróżnieniu od ostatnich lat, ukraińska hrywna miała płynny kurs . Jednocześnie Ukraina ma zadbać o stabilność cen. Z kolei w sektorze finansowym MFW spodziewa się od Ukrainy wzmocnienia lokalnych banków i nadzoru nad nimi.

MFW liczy, że rząd w Kijowie zapewni stabilizację budżetową jednocześnie przez zmniejszenie wydatków jak i zwiększenie dochodów. W 2016 roku Ukraina ma mieć deficyt fiskalny na poziomie 2 procent PKB czyli niższy niż obecnie w Polsce.

Fundusz chce też, by Ukraina stopniowo uwolniła ceny energii, ale zastrzega, że ma się to odbyć przy jednoczesnej ochronie najbiedniejszych. MFW wskazał też na potrzebę zmian w Naftohazie, monopoliście na rynku gazu i właścicielu ukraińskich gazociągów.

Misja MFW przyjechała do Kijowa na początku marca, by ocenić sytuację gospodarczą kraju i przedyskutować możliwość pakietu pomocy. Nowy rząd Ukrainy twierdził, że rozpaczliwie potrzebuje gotówki na pokrycie opłat za import gazu.
Koncern Naftohaz Ukrainy ogłosił w środę, że od 1 maja ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o 50 proc. W przeszłości podwyżki cen gazu były jednym z warunków stawianych Ukrainie przez MFW, ale poprzednie władze Ukrainy nie zdecydowały się na ten krok.

PAP/IAR/ IMF agkm

(Wideo: Kijów, Ukraina. Na forum ukraińskiego parlamentu premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział ograniczenie deficytu budżetowego o 48,5 mld hrywien (ok. 13.3 mld PLN);  Espreso TV/x-news)

''