Logo Polskiego Radia
IAR
Izabela Zabłocka 02.04.2014

Amerykanie bardziej skłonni do eksportu swojego gazu

Rząd USA jest coraz bardziej otwarty na sprzedaż za granicę gazu z łupków - ocenia po spotkaniach w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacprzyk. W USA przebywa w tej sprawie delegacja polskiego rządu.
Ceny gazu importowanego ze Stanów Zjednoczonych będą niższe od rosyjskiego, ale różnica nie będzie bardzo dużaCeny gazu importowanego ze Stanów Zjednoczonych będą niższe od rosyjskiego, ale różnica nie będzie bardzo dużaGlowimages.com
Posłuchaj
  • O eksporcie amerykańskiego gazu do Europy rozmawiała delegacja polskiego rządu podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Relacja z Waszyngtonu Marka Wałkuskiego/IAR
Czytaj także

Przedstawiciele resortów gospodarki, skarbu i spraw zagranicznych rozmawiali w Waszyngtonie o eksporcie przez Stany Zjednoczone gazu do Polski i innych krajów Europy. Członkowie delegacji nie kryli, że po aneksji Krymu przez Rosję Amerykanie są bardziej skłonni sprzedawać swój gaz do krajów naszego regionu.

-  Myślę, że tu jest większa wrażliwość na kwestie geopolityczne i bezpieczeństwa energetycznego. Wydarzenia na Ukrainie zintensyfikowały debatę na temat eksportu przez Stany Zjednoczone gazu LNG - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Podkreśliła jednak, że eksport amerykańskiego gazu nie rozpocznie się z dnia na dzień.

Według minister, pierwszy amerykański terminal, który będzie miał możliwość eksportu gazu ze Stanów Zjednoczonych do Europy zostanie uruchomiony - pod koniec 2015 roku, a być może na początku 2016, kolejne - jak się oczekuje - w 2017 i 2018 roku.

Prezes grupy Lotos Paweł Olechnowicz, który również uczestniczył w rozmowach przewiduje, że ceny gazu importowanego ze Stanów Zjednoczonych będą niższe od rosyjskiego, ale różnica nie będzie bardzo duża.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, która też uczestniczyła w rozmowach w Waszyngtonie, zwróciła uwagę, że najważniejsze jest uzyskanie alternatywy.  - Jak się ma opcję i alternatywne źródła, to ma się zupełnie inną cenę i gotowość do przesyłania gazu. Ten wyjazd był genialny pod tym względem. Widać zupełną zmianę optyki, jeżeli chodzi o dostarczanie gazu do Europy - powiedziała. Zastrzegła jednak, że konieczne jest także uzyskanie dobrej ceny.
Eksploatacja na wielką skalę złóż gazu łupkowego w USA doprowadziła do radykalnego obniżenia cen tego surowca na rynku amerykańskim. W rezultacie od dwóch lat gaz jest tam głównym źródłem energii wypierając węgiel. Coraz więcej państw jest zainteresowanych kupnem amerykańskiego gazu; zainteresowani są tym także amerykańscy producenci. Przeciwnicy argumentują, że eksport podniesie ceny surowca w kraju, na czym ucierpi krajowy przemysł.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/iz

''