Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Beata Krowicka 04.04.2014

Rodzice niepełnosprawnych dzieci zawiesili protest i opuszczają Sejm

Sejm zwiększył w piątek świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawych. Posłowie przywrócili też zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.
Wojciech Kalinowski z rodziną - jedni z protestujących - opuszczają gmach SejmuWojciech Kalinowski z rodziną - jedni z protestujących - opuszczają gmach SejmuPAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Jedna z protestujących matek Aneta Rzepka: opuszczamy gmach Sejmu (IAR)
  • Wojciech Kalinowski " nasze postulaty nadal są aktualne (IAR)
Czytaj także

Rodzice, którzy od dwóch tygodni okupowali Sejm zapowiedzieli, że jeszcze w czwartek opuszczą jego budynek. Jak mówią, "chcą wykazać dobrą wolę". Liczą też, że w ciągu miesiąca odbędzie się okrągły stół w sprawie świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Podkreślają jednak, że nie jest to koniec protestu, a jedynie jego zawieszenie.
Wojciech Kalinowski z grupy opiekunów protestujących w Sejmie powiedział w piątek, że powodem zawieszenia protestu jest uchwalenie tego dnia przez Sejm ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Dodał, że protestujący mają zaproszenie na komisję senacką w sprawie tej ustawy. Liczą też na spełnienie obietnic zorganizowania okrągłego stołu w całej sprawie.

Zgodnie z nowym prawem od 1 maja do końca roku rodzice niepełnosprawnych dzieci dostaną 1000 złotych, w roku przyszłym 1200 złotych. Od 2016 roku będzie to kwota 1300 złotych netto. Obecnie świadczenie to wynosi 620 złotych miesięcznie. Rodzice dostają też dodatkowe 200 złotych ze specjalnego rządowego programu, który wygaśnie z końcem 2014 roku. Za ustawą zagłosowało 436 posłów, przeciw był jeden. Dwóch wstrzymało się od głosu.

Protest rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie - serwis specjalny >>>
Ustawą zajmie się teraz Senat. Senatorowie mają wprowadzić poprawkę pozwalającą na waloryzację świadczeń. Tego też domagają się protestujący rodzice. - Na etapie prac w Senacie zaproponujemy poprawkę, która spowoduje powiązanie wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego o procentowy wzrost, tak jak będzie wzrastać płaca minimalna - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Niektórzy rodzice nie wierzą w obietnicę waloryzacji świadczeń pielęgnacyjnych. - Jeżeli pan minister wystąpił z taką inicjatywą to znaczy, że jest na wylocie, albo nakazano mu zrobić dla siebie PR - powiedział dziennikarzom jeden z protestujących. Minister Kosiniak-Kamysz zapewnia, że złożona przez niego obietnica jest jak najbardziej poważna.
Sejm uchwalił też w piątek ustawę o zasiłkach dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Dostaną oni zwrot zasiłków odebranych im 1 lipca 2013 roku na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Likwidację zasiłków zakwestionował w grudniu Trybunał Konstytucyjny.
Sejm prawie jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się, uchwalił ustawę, która zakłada zwrot niewypłaconych świadczeń wraz z odsetkami i na nowo określa zasady ich przyznawania, nie zmieniając wysokości świadczenia, które wynosi 520 złotych.
Odrzucono wszystkie poprawki opozycji zmierzające do jego zwiększenia. Przyjęto jedynie poprawkę PO rozszerzającą krąg osób, które dostana zwrot tych świadczeń o tych, którzy nie zakwalifikowali się do specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo od 1 stycznia 2013 r. nie mieli ważnego orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym, a czasowe decyzje w tym zakresie wygasły z końcem 2012 r.
Natomiast w trakcie prac w komisji do kręgu osób podlegających ustawie dopisano rolników. Ustawą teraz zajmie się Senat.

IAR, PAP, bk