Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 30.04.2014

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych rozmawiają z ministrem pracy

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej o godz. 10 rozpoczął się tzw. okrągły stół na temat systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi.
Władysław Kosiniak-KamyszWładysław Kosiniak-Kamyszmpips.gov.pl/
Galeria Posłuchaj
  • Okrągły stół w sprawie rodziców i opiekunów niepełnosprawnych. Relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
Czytaj także

Udział w spotkaniu biorą m.in. opiekunowie dzieci niepełnosprawnych i niepełnosprawnych dorosłych, którzy przerwali swój protest licząc na dialog z rządzącymi. W debacie uczestniczą także eksperci, organizacje pozarządowe, przedstawiciele klubów parlamentarnych i samorządowcy. W budynku przy Nowogrodzkiej pojawili się m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Resort pracy zapowiedział, że będzie to pierwsze z serii spotkań, których efektem ma być wypracowanie kompleksowego systemu pomocy dla niepełnosprawnych i ich opiekunów.
x-news.pl, TVN24
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych - serwis specjalny >>>
Jednym tysiąc, innym 520 zł

Rozmowy dotyczą m.in. różnic w wysokości świadczeń. Obecnie opiekunowie dzieci niepełnosprawnych dostają wyższe świadczenia niż opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym.
Opiekunom dzieci przyznano od maja podwyżkę świadczeń do tysiąca złotych i dojście - do 2016 roku - do poziomu płacy minimalnej, bez względu na dochód rodziny. Opiekunowie dorosłych otrzymują obecnie 520 złotych, jeżeli dochód nie przekracza 623 złotych na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego. W lipcu 2013 roku ci ostatni utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli nie spełniali kryterium dochodowego. Trybunał Konstytucyjny nakazał świadczenie przywrócić, prezydent podpisał już ustawę, która to reguluje.
x-news.pl, Sejm
"Liczymy na poważne potraktowanie"
Marzena Kaczmarek, uczestnicząca w proteście opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych powiedziała przed spotkaniem, że jej grupa przyjechała z jednym postulatem - zrównania przysługujących im uprawnień z prawami rodziców niepełnosprawnych dzieci. - Chcemy równego traktowania wszystkich osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji bez względu na to, kiedy - w jakim wieku - ta niepełnosprawność powstała - wyjaśniła.
Jedna z protestujących w Sejmie matek dzieci niepełnosprawnych Iwona Hartwich oznajmiła dziennikarzom, że rodzice przyjechali tutaj z konkretnymi propozycjami i chcą merytorycznie rozmawiać. - Liczymy na to, że po raz pierwszy zostaniemy poważnie potraktowani - podkreśliła. Przypomniała, że protest jest tylko zawieszony, a rodzice są gotowi pojechać aż do Brukseli, by walczyć o swoje interesy.
18 mld zł rocznie z budżetu

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn podkreśliła, że obecnie w Polsce jest około miliona osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Gdyby każdy korzystał z pomocy opiekuna wydatki z budżetu sięgnęłyby 18 miliardów złotych. - Należy się więc zastanowić, jakiego wsparcia potrzebują konkretne osoby i jak to zrobić w formach innych niż zasiłki - stwierdziła.
W jej ocenie, znacznym wsparciem byłyby placówki dziennej opieki i pomoc w edukacji i ochronie zdrowia. - Te elementy mają współtworzyć system, którego projekt ma powstać do końca roku - zaznaczyła wiceminister.

/

IAR, PAP, kk