Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 02.05.2014

Biel i czerwień na ulicach. Dziś Dzień Flagi RP

Biało-czerwono zrobiło się w polskich miastach i wsiach. Drugiego maja, już od 10 lat, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Główne uroczystości odbędą się przed Pałacem PrezydenckimGłówne uroczystości odbędą się przed Pałacem Prezydenckim PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - relacja Pawła Buszko (IAR)
Czytaj także

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zostanie uroczyście podniesiona flaga państwowa, a Bronisław Komorowski wręczy flagi przedstawicielom wyróżnionych instytucji i jednostek wojskowych. Prezydent otworzy również wystawę "Biało-Czerwona w błękitach", która prezentuje wkład Polaków w historię światowego lotnictwa i współczesne osiągnięcia polskiej awiacji.

Prezydent weźmie też udział w finale projektu "Patriotycznie Zakręceni", który objął honorowym patronatem. Jego celem jest "promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach", a także promowanie lokalnych patriotów i inicjatyw.

Wieczorem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Głównej Orkiestry Węgierskich Sił Zbrojnych. Koncert będzie otwarty dla publiczności.

Historia flagi RP

Święto ustanowione nowelą Ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzone między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Oprócz Polski, święto flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie.

PAP/IAR/aj