Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 06.05.2014

Trwa szczyt węglowy w Katowicach. Jaka strategia dla branży górniczej?

W rozmowach biorą udział premier Donald Tusk, wicepremier Janusz Piechociński, przedstawiciele związków zawodowych, a także eksperci. Spotkanie dotyczy trudnej sytuacji Kompanii Węglowej oraz strategii dla całej branży górniczej.
Premier Donald Tusk, wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz oraz wojewoda śląski Piotr Litwa podczas szczytu węglowego w KatowicachPremier Donald Tusk, wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz oraz wojewoda śląski Piotr Litwa podczas szczytu węglowego w Katowicach PAP/Andrzej Grygiel

Przed wejściem na debatę premier mówił, że liczy na porozumienie w sprawie przyszłości polskiego węgla i podkreślał swoje zaangażowanie w tę sprawę. - Nie po to tyle energii włożyłem w to, żeby powstawały nowe bloki węglowe czy w Opolu, czy w Jaworznie, żeby gdzieś na końcu się miało okazać, że będą opalane węglem z Kolumbii, RPA albo z Rosji, bo to są główne kierunki importu - podkreślił Tusk.

W poniedziałek szef rządu do późnych godzin wieczornych rozmawiał w Katowicach ze związkowcami. - Będziemy szukali takich projektów, które pozytywnie zmienią górnictwo węgla w Polsce tak, aby mogło ono sprostać wymogom konkurencji - zapowiedział Donald Tusk po spotkaniu. Szef rządu przekonywał, że stanowisko jego gabinetu jest w wielu miejscach podobne do racji związkowców.
TVN24/x-news

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że import węgla nie może stać się zagrożeniem dla tego surowca wydobywanego w Polsce, trzeba użyć zgodnych z prawem narzędzi, by polski węgiel nie przegrywał z zagranicznym, a to wymaga współpracy kilku branż - mówił premier.
Premier będzie również gościł na rozpoczynającym się w środę w Katowicach Europejskim Kongresie Gospodarczym. Tam też mowa będzie o energii.

W zeszłym tygodniu ulicami Katowic przeszła manifestacja górników, którzy domagają się od władz planu ratunkowego dla ich branży.

Jedną z przyczyn protestu jest ograniczenie wydobycia przez Kompanię Węglową, spowodowane, jak twierdzą władze spółki, spadkiem zapotrzebowania na ten surowiec. Pracownicy obawiają się kolejnych przestojów.

Do protestujących przemawiał przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda, który po raz kolejny mówił, że - rząd nie przejmuje się losem ludzi pracy -, a Donald Tusk nie chce żadnego dialogu z nimi. - Dlatego z władzą trzeba teraz rozmawiać argumentami siły - twierdził Duda. Jego zdaniem władza, nie reaguje w żaden sposób na, od dawna zgłaszane, problemy górnictwa węglowego i sytuację kryzysową w tej branży przemysłu. - Dialog się skończył. Ten dialog zniszczył premier Donald Tusk - dodał szef "Solidarności".

FILM Z 29.04.2014 R.: - Sytuacja w górnictwie to katastrofa - krzyczeli górnicy. Z petardami, racami i płonącymi oponami paraliżowali przez cztery godziny centrum Katowic.


O stanie polskiego górnictwa mówił w radiowej Jedynce minister gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński. Jego zdaniem, Kompania Węglowa - największa spółka górnicza w Europie - potrzebuje jak najszybszej restrukturyzacji.

pp/IAR