Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 07.05.2014

"Aneksja Krymu jednym z najważniejszych osiągnięć Putina"

Władimir Putin jest prezydentem od 10 lat. Trzecia kadencja zaczęła się dokładnie dwa lata temu. W rządowym dzienniku wymieniono pięć najważniejszych wydarzeń z tego okresu, wśród nich aneksję ukraińskiego półwyspu.

"Rossijskoj Gazieta" wymienia pięć najważniejszych wydarzeń z okresu prezydentury Putina. Takich, które zarówno dziennikarze, jak i większość Rosjan uznali za osobisty jego sukces. Na pierwszym miejscu znalazła się aneksja Krymu. Przy tym dziennik zwraca uwagę na słowa wypowiedziane przez prezydenta Rosji w dwa dni po krymskim referendum: - W tych warunkach nie mogliśmy postąpić inaczej.

Gazeta dodaje, że przemówienie Putina, w którym ogłosił aneksję, zostało uznane przez ekspertów za jedno z najlepszych i najbardziej emocjonalnych.

Orędzie Putina>>>

Gospodarz Kremla mówił wtedy między innymi, że po obaleniu ekipy Wiktora Janukowycza władza na Ukrainie dostała się w ręce "nacjonalistów, rusofobów, antysemitów i ekstremistów". Przekonywał, że stosunki z "bratnim" narodem ukraińskim zawsze będą miały dla Rosji kluczowe znaczenie.
- W pierwszej kolejności tak zwane nowe władze przedłożyły projekt ustawy rewidującej politykę językową. Projekt uderzał w prawa mniejszości narodowych. Zagraniczni sponsorzy obecnych ukraińskich polityków, kuratorzy obecnych władz poskromili autorów tej inicjatywy. Są wystarczająco mądrzy, by rozumieć, do czego doprowadzą próby zbudowania etnicznie czystego państwa ukraińskiego. Projekt odłożono na bok - powiedział.

Ukraińców zapewniał, że ze strony Rosji nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. - Nie wierzcie tym, którzy próbują was straszyć Rosją i przekonują, że po Krymie będą następne regiony. Nie chcemy dzielić Ukrainy, nie potrzebujemy tego - oświadczył Putin.

Przejęcie Krymu zapoczątkowało konflikt rosyjsko-ukraiński. Na wschodzie Ukrainy od kilkunastu tygodniu prorosyjscy separatyści wzniecają zamieszki. Ukraińskie władze mówią o prowokacjach i kolejnych ofiarach śmiertelnych. Nie wiadomo, ile dokładnie osób zginęło do tej pory. Tylko w ostatnich walkach, do jakich doszło do Słowiańsku zginęło 10 ukraińskich wojskowych. Straty podobno są także po stronie bojówkarzy.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Od kilkunastu dni na wschodzie Ukrainy trwa antyterrorystyczna operacja prowadzona przez ukraińskie siły.  Władze w Kijowie kilkakrotnie przyznawały się, że nie kontrolują sytuacji w przejętych przez separatystów miejscach. Ich zdaniem, działania bojówek są inspirowane przez Moskwę, która za wszelką cenę nie chce dopuścić do wyborów prezydenckich, które mają wyłonić nowego prezydenta kraju.

Wybory zaplanowano na 25 maja.

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

IAR/asop

''