Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Beata Krowicka 20.05.2014

20.05 Wybory do europarlamentu. Gorąca końcówka kampanii [relacja]

Już w najbliższą niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybierzemy 51 z ogólnej liczby 751 eurodeputowanych.
Uczestnicy małopolskiej konwencji PO w KrakowieUczestnicy małopolskiej konwencji PO w KrakowiePAP/Stanisław Rozpędzik
Posłuchaj
  • Janusz Korwin-Mikke, szef Kongresu Nowej Prawicy: ludzie, którzy rządzą Unią zaplanowali, że powinien być zerowy wzrost demograficzny (IAR/Jedynka)
  • Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski: nie ma ważniejszej dla polskiej gospodarki sprawy niż pakiet klimatyczny (IAR/Trójka)
  • Janusz Korwin-Mikke, szef Kongresu Nowej Prawicy: jeżeli polski przemysł ma przetrwać, to musimy z Unii wystąpić (IAR/Jedynka)
  • Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński: politycy PiS zgłaszają propozycję, która odbiera kompetencje państwom członkowskim (IAR)
Czytaj także

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

22.00

Kończymy relację i zapraszamy do przeczytania podsumowania wtorkowych wydarzeń związanych z wyborami do PE >>>

21.27

- To trochę zakłamana kampania wyborcza, bo ona nie dotyczy przecież Europy, koncentrujemy się na sprawach Polski, albo nawet lokalnych - stwierdził Andrzej Halicki z PO.  Poseł zaznaczył, że to może być bardzo ważna kadencja, bo "czeka nas bardzo rozdrobniony europarlament i pytanie: dalsza integracja czy zawrócenie z tej drogi". - To, co mówił Sikorski w ostatnich dniach, że "albo Unia albo Putin" jest prymitywną bzdurą - skomentował Witold Waszczykowski z PiS.

Źródło: TVN24/x-news

21.00

W środę gościem "Sygnałów dnia" o godz. 7.15 będzie premier Donald Tusk .

20.35

Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego podkreślił podczas spotkania z warszawiakami, że jego ugrupowanie chce głosić przekaz sceptyczny wobec UE, po to, by wywoływać rzeczywistą, a nie pozorowaną debatę na temat zjednoczonej Europy. Jak zaznaczył jego partia Unię postrzega jako strefę wolnego handlu, a nie organ wspólnej polityki.

20.14

Jacek Kurski z Solidarnej Polski zapewnił podczas spotkania z warszawiakami, że jego ugrupowanie będzie w PE reprezentować "tradycyjnie rozumiany model rodziny, oparty na związku mężczyzny i kobiety". - Kwestionowanie zasad chrześcijańskich w Europie, która miała głębokie korzenie chrześcijańskie jest już na porządku dziennym. Nam chodzi oczywiście o to, że sprzeciwiamy się dominacji ideologii gejowskiej, homoseksualnej, LGTB. Równość - tak, tolerancja - tak. Ale dominacja, ostentacja, afirmacja, prowokowanie, parady równości, jako rodzaj kanonu, który musi definiować przestrzeń publiczną, to to budzi nasz sprzeciw - mówił Kurski.

20.01

- Uważam, że w Polsce zagrożona jest wolność - ocenia prof. Zdzisław Krasnodębski, kandydat PiS do europarlamentu. Źródłem zagrożenia mają być rządy Platformy Obywatelskiej.

Źródło: TVN24/x-news

19.56

Paweł Zalewski z PO podczas spotkania z warszawiakami mówił m.in. o polityce zagranicznej. W jego ocenie UE prowadzi politykę zagraniczną zgodną z interesem Polski, choć mamy prawo czuć "pewien niedosyt". - Umowa stowarzyszeniowa, podpisana z Ukrainą, która za miesiąc będzie podpisana, mam nadzieję, także z Mołdawią i z Gruzją, to jest nic innego jak półczłonkostwo w UE. Musimy też pamiętać, że głównym celem Putina jest dezintegracja UE i w tym zakresie Unia zdaje egzamin, na niskim poziomie, niższym niż oczekiwaliśmy, ale jednak - podkreślił.

19.45

Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty na Cmentarzu Orląt i Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. - Jeżeli chcemy zbudować silne i bezpieczne państwo, to musimy być silni, a siła ma swój aspekt materialny i moralny - powiedział prezes PiS.

Źródło: TVN24/x-news

19.30

Paweł Kowal, startujący z listy Polski Razem Jarosława Gowina był pytany podczas spotkania z warszawiakami o dalszą integrację w ramach UE. - Dziś nie ma takiej potrzeby - stwierdził. - Ci, którzy mówią o integracji na siłę i chcą to zrobić korzystając z kryzysu ukraińskiego wprowadzają Europę w maliny pobudzając w niej nastroje antyeuropejskie i skrajne - ocenił.

19.01

Pojawił się nowy spot PiS.

18.48

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił we wtorek pozew kandydatów Europy Plus Twój Ruch Tomasza Szypuły i Ingi Kostrzewy przeciwko Komitetowi Wyborczemu Solidarnej Polski. Szypuła i Kostrzewa zarzucali SP, że spot tej partii narusza ich dobra osobiste.

18.32

Kryzys i niezadowolenie obywateli w wielu krajach sprawiły, że do nowego Parlamentu Europejskiego może wejść silna reprezentacja eurosceptyków. Radykałowie z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Węgier, Włoch czy Szwecji zyskiwali w ostatnich miesiącach na popularności. Co to może oznaczać dla prac europarlamentu? O tym z Brukseli - Beata Płomecka >>>

18.01

- Papież Franciszek zapytał mnie o frekwencję w eurowyborach. Zawstydziłem się, bo polska frekwencja jest jedną z niższych - powiedział Donald Tusk.

Źródło: TVN24/x-news

17.51

To, co Janusz Korwin-Mikke opowiada o kobietach to jest przestępstwo. Tak premier Donald Tusk mówił o liderze Kongresu Nowej Prawicy na spotkaniu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Czytaj więcej >>>

Fot.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

17.29

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Eugeniusz Kłopotek mówił radiowej Jedynce, że działania części polityków mogą zniechęcić do uczestnictwa w eurowyborach. - Ludzie mają dość okładania się cepami - zaznaczył.

Czytaj więcej >>>

17.01

Niemiecki prezes Airbusa Tom Enders zaapelował w liście do swych pracowników o wzięcie udziału w wyborach od Parlamentu Europejskiego, ostrzegając ich jednocześnie przed partiami krytycznymi wobec Unii Europejskiej - poinformowała we wtorek agencja dpa.

Czytaj więcej >>>

16.37

Janusz Palikot wykorzystuje końcówkę kampanii na promocje swojej nowej książki. Przypomnijmy, że przed ostatnimi wyborami lider Twojego Ruchu także wydał książkę, która w opinii wielu obserwatorów sceny politycznej, pomogła mu dostać się do Sejmu.

Fot.
Fot. Twitter/Palikot_Janusz

16.23

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przyjechała we wtorek do Katowic, by wesprzeć kandydatkę PO w wyborach do PE Krystynę Szumilas. Namawiała też do udziału w wyborach. - 21 proc. deklarowanej frekwencji to trochę wstyd w Europie - zaznaczyła.

16.02

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zdecydował się na kandydowanie do PE m.in. po to, by umocnić pozycję PSL w rządzie. - Startuję w wyborach, aby wygrać - powiedział pytany, czy jeśli zdobędzie mandat zrzeknie się go, by pozostać w rządzie.

15.41

Do Brukseli chce się dostać znany z siatkarskich boisk - Michał Bąkiewicz. Popularnego "Bąka" wspiera atakujący Skry Bełchatów i reprezentacji Polski - Mariusz Wlazły.

Fot.
Fot. Facebook/Mariusz Wlazły - Official profile

15.23

O powstrzymanie w eurowyborach sił skrajnych, nacjonalistów, "szkodników, którzy dążą do rozwalenia UE i będą ośmieszać Polskę w Unii" apelowali we wtorek kandydaci PO do europarlamentu. Chcemy Europy wolnej, swobodnej i demokratycznej - mówił Michał Boni.

15.21

Debata warszawskich "jedynek".

Fot.
Fot. Twitter/pawelkowalpl

15.15

SLD proponuje obsadę stanowisk w Komisji Europejskiej. Europoseł Wojciech Olejniczak twierdzi, że Polska powinna walczyć o stanowisko komisarzy do spraw budżetu, rolnictwa i energetyki. Polityk Sojuszu przekonywał, że EPP, do której należy PO, i socjaldemokraci zdobędą zbliżoną liczbę mandatów, dlatego kandydatów na poszczególnych komisarzy należy wysuwać ponad podziałami politycznymi.

14.56

- Niektórzy kandydaci startujący do Parlamentu Europejskiego ośmieszają siebie i ośmieszają także same wybory - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk Janusz Lewandowski. Polityk Platformy Obywatelskiej skomentował także spot wyborczy swojego partyjnego kolegi Michała Boniego. - Nie pochwalam tego spotu, mieści się w tej kategorii niefortunnych - zaznaczył.

Czytaj więcej >>>

14.27

Europejscy socjaliści w nowej kadencji PE zajmą się problemami najuboższych i seniorów - zapowiedziała we wtorek w Poznaniu liderka listy SLD-UP w Wielkopolsce, posłanka Krystyna Łybacka. SLD ocenia, że jest szansa na sześć mandatów dla regionu.

14.21

Platforma Obywatelska apeluje o udział w eurowyborach. Podczas konferencji prasowej szef sztabu Tadeusz Zwiefka wzywał też, by wybierać ludzi odpowiedzialnych. Mówił też, że poglądy prezentowane przez Janusza Korwin-Mikkego oraz jego język dzielą Polaków i obrażają kobiety, różne grupy społeczne, mniejszości.

Fot.
Fot. Twitter/Platforma_org

14.15

Marek Migalski w niekonwencjonalny sposób próbuje zdobyć serca wyborców.

Fot.
Fot. Twitter/LukaszMezyk

14.07

Rodzina nie powinna być pozostawiona sama sobie. Tak mówił dziś prezes Polski Razem Jarosław Gowin. Jak podkreślał podczas specjalnej konferencji prasowej w Nowym Sączu bez sprawnej polityki prorodzinnej będzie nas nadal ubywać.

13.37

83 proc. kandydatów do PE korzysta z Facebooka, 41 proc. z Twittera, 63 proc. ma własne strony internetowe - wynika z analizy portalu MamPrawoWiedziec.pl.

13.34

O udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego apelował we wtorek w Łodzi lider SLD Leszek Miller. Jego zdaniem niska frekwencja może być fatalna w skutkach dla wizerunku naszego kraju. Oceniając kampanię wyborczą Miller powiedział, że "obfitowała ona zarówno w poważne tematy, jak i elementy niepoważne". Do tych ostatnich zaliczył m.in. "wyścig spotów" wyborczych, w których - jak mówił - nie tylko nie porusza się żadnych merytorycznych problemów, ale przede wszystkim atakuje się konkurentów politycznych, jak również mówi się o rzeczach, które nie mają żadnego związku z Parlamentem Europejskim.

13.32

- Unia Europejska jest zbyt poważną instytucją, aby zajmować się takimi pierdołami, jak skrzywienie bananów czy kąt nachylenia drabiny - powiedział John Godson, kandydat do PE.

TVN24/x-news

Polityk Polski Razem podkreślił, że większość ustaw, którymi posłowie zajmują się w polskim parlamencie, to "dostosowywanie przepisów do tych unijnych". - A te nie zawsze są mądre - dodał.

13.20

- Postawiłem postulat zamiany Traktatu Lizbońskiego, który wiąże nam ręce, na traktat suwerennościowy, który odbierze władzę brukselskim eurokratom czy federastom, a przywróci ją stolicom państw narodowych - powiedział w Radiowej Jedynce Artur Zawisza , kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Ruchu Narodowego.

Jak podkreślił, Parlament Europejski nie jest konieczny. Może ewentualnie działać jako forum wymiany opinii, ale według Zawiszy to strata pieniędzy. Jego zdaniem europosłowie nie mają wiele do powiedzenia, bo o wszystkim decydują anonimowi urzędnicy. - Jako pierwszy wniosek gotowi jesteśmy złożyć ten o samorozwiązaniu Parlamentu Europejskiego - zapowiada kandydat Ruchu Narodowego.

Dodał, że partia ta ma w Brukseli swoją misję. - Idziemy do struktur unijnych, by bronić polskich spraw, obronić Polaków przed jednolitą walutą unijną - powiedział.

12.05

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się teraz, zwyciężyłoby PO, uzyskując 26 procent głosów - wynika z sondażu CBOS. PiS mógłby liczyć na 21 procent poparcia.
Według sondażu, 8 procent badanych zagłosowałoby na koalicję SLD-UP, 5 procent na PSL, a 4 procent - na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego. Po 2 procent głosujących zamierza poprzeć kandydatów Europy Plus Twój Ruch oraz Polski Razem Jarosława Gowina, 1 procent chce zagłosować na reprezentantów Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

11.30

Jest wyrok w trybie wyborczym. Jak podaje Radio Szczecin, kandydat Platformy Obywatelskiej do europarlamentu Tomasz Grodzki nie musi zmieniać swojego hasła wyborczego - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Szczecinie. Chodzi o slogan "Jedyny ze Szczecina".

Protest wyborczy w tej sprawie w poniedziałek złożył Sylwester Chruszcz, lider listy kandydatów Ruchu Narodowego w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim. Jego zdaniem, ze Szczecina pochodzi więcej kandydatów, a Tomasz Grodzki wprowadza wyborców w błąd. Według sędziego Tomasza Sobieraja, hasło nie wprowadza wyborców w błąd, bo sformułowanie "jedyny ze Szczecina" stanowi skrót myślowy.

10.53

Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie proponuje utworzenie Wspólnej Polityki Rodzinnej w ramach Unii Europejskiej. Antypolska i antyrodzinna - tak propozycję PiS oceniają ludowcy.
Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński mówił na konferencji, że realizacja tego punktu oznaczałaby przeniesienie kompetencji krajowych dotyczących polskich rodzin na poziom europejski. Przyznał, że dziwi się takiemu pomysłowi, bo z jednej strony politycy PiS sceptycznie podchodzą do odbierania kompetencji państwom członkowskim, a z drugiej zgłaszają propozycję która idzie w tym kierunku.

10.51

PiS rusza z kampanią "Uczciwe Wybory". Zapowiada, że 25 maja przypilnuje, by głosy były bezpieczne, a zasady przejrzyste.

10.41

W Zamościu PiS zorganizował konferencję Jarosława Kaczyńskiego i prof. Waldemara Parucha , lidera lubelskiej listy tej partii. - Polska średnich i małych miast to duży potencjał. Jednocześnie jest ona zaniedbywana. Jest zapomniana. To jest miejsce, gdzie mieszka większość Polaków. Rząd Tuska tego nie zauważy, on tę Polskę lekceważy - powiedział prezez PiS. - Te wybory będą referendum dla tych małych miast i wsi - dodał. Prof. Paruch zwrócił uwagę, że mieszkańcy miast powinni być zainteresowani tym, żeby rolnicy otrzymywali jak najwięcej, bo wydają te pieniądze w mieście.

10.34

Najnowsza prognoza centrum analitycznego Polityka Insight pokazuje, że w wyborach do europarlamentu PiS zdobędzie 19 mandatów, a PO - 17. Do Parlamentu Europejskiego wejdą też SLD, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, PSL oraz Europa Plus Twój Ruch.

10.24

Kampania wyborcza przed wyborami do europarlamentu jest interesująca i dynamiczna - przekonywał na antenie Radia Opole prof. Piotr Wach , senator Platformy Obywatelskiej. - Niestety brakuje w niej merytorycznej dyskusji na tematy europejskiej wspólnoty - dodał. Prof. Wach przyznaje, że wielu kandydatom brakuje podstawowej wiedzy na temat tego, czym zajmuje się Parlament Europejski.

10.20

Goście audycji "Komentatorzy" w Trójce omówili przebieg kampanii wyborczej do PE. Bogusław Chrabota (”Rzeczpospolita”) podkreślił, że wpłynęło na nią decydująco jedno wydarzenie: agresja Rosji na Ukrainę.  – Wyobrażałam sobie, że polaryzacja będzie większa, a ona tak naprawdę istnieje na linii narodowcy i Janusz Korwin-Mikke i cała reszta polityków. Ukraina udowodniła, że warto być w UE, w NATO, ważna jest integracja, można powrócić do dyskusji o euro – powiedział. Maciej Gdula (”Krytyka Polityczna”) mówi, że była to jedna z nudniejszych i bardziej bezbarwnych kampanii iw ciągu ostatnich 10 lat. Ma wrażenie, że nie dowiedział się, jaka jest wizja Europy osób startujących w wyborach.

10.09

Nowy spot wyborczy Jana Vincenta Rostowskiego . Lider listy PO w regionie kujawsko-pomorskim mówi w nim, że "uczy się regionu".

10.06

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ruszają euroTargi Wyborcze. Będzie na nich można spotkać się z komitetmi wyborczymi i bezpośrednio u nich znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące programów poszczególnych partii. Przy wejściu goście otrzymają krótki test preferencji wyborczych, aby łatwo porównać swoje poglądy z odpowiedziami partii.

09.30

- Sweterki i słitfocie nie pomogą Kaczyńskiemu. Prezes PiS włączający nocą telewizor i niewidzący na francuskim kanale w serwisie pogodowym zaznaczonej Polski dowodzi, jak bardzo jest postacią archaiczną - powiedział Michał Kamiński w Radio ZET.

09.26

- Wybory mogą otworzyć drogę do koalicji Jarosława Kaczyńskiego z Januszem Korwin-Mikkem. Był przecież zdolny do koalicji z Lepperem. Tylko, że to nie będzie komedia, to będzie horror! - mówił w Radio ZET Michał Kamiński , kandydat do PE z listy PO .

09.00

– W plotkach o wyrzuceniu Grzegorza Schetyny z Platformy Obywatelskiej nie ma cienia prawdy – powiedział w TVP Info Tadeusz Zwiefka , szef kampanii wyborczej PO. – Tak będzie również po wyborach – zapewnił.

8.50

Zbigniew Ziobro będzie się domagał wycofania kandydatur Róży Thun, Jarosława Kalinowskiego i Joanny Senyszyn. Prezes Solidarnej Polski powiedział w radiowej Trójce, że europosłowie skompromitowali się swoimi wypowiedziami na temat pakietu energetyczno-klimatycznego w poniedziałkowym programie Tomasza Lisa w TVP. Według Zbigniewa Ziobry, mówili oni, że Parlament Europejski sprzeciwił się zaostrzeniu pakietu energetyczno-klimatycznego. Tymczasem PE nie tylko się nie sprzeciwił, ale wręcz zażądał jego zaostrzenia - powiedział gość radiowej Trójki.

8.42

Zbigniew Ziobro powiedział, że według niego UE powinna się zajmować "otwieraniem gospodarki i polepszaniem konkurencyjności", a nie "narzucaniem nam jakiejś pani z brodą i ideologii gender". - Chcemy powrotu do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - zaznaczył.

8.40

- Chcę, by Polska była w Unii Europejskiej, ale nie w takiej, która zajmuje się ideologią i wprowadza ograniczenia dla gospodarki - podkreślił Zbigniew Ziobro , prezes Solidarnej Polski w rozmowie z radiową Trójką. Według niego "nie ma ważniejszej dla przyszłości Polski, przyszłości polskiej gospodarki" kwestii niż pakiet energetyczno-klimatyczny. SP jest przeciwna jego wprowadzeniu.

8.35

Frekwencja
Frekwencja wyborcza w Polsce/rys. Ziemienowicz Adam

8.31

Janusz Korwin-Mikke powiedział, że Nowa Prawica chce wykorzystać możliwości, jakie daje zasiadanie w Parlamencie Europejskim, do lepszej kontroli polskiego rządu. Dodał, że władze wszystkich szczebli dużo bardziej liczą się z eurodeputowanymi niż z krajowymi politykami.

8.23

Janusz Korwin-Mikke dodał, że trzeba powołać prokuraturę europejską, która zajęłaby się unijnymi przywódcami. Zdaniem gościa Jedynki, są oni odpowiedzialni za zdefraudowanie wielu miliardów euro, między innymi poprzez walkę z globalnym ociepleniem. Janusz Korwin-Mikke przyznał jednak, że obalenie unijnych władz jest mało prawdopodobne, gdyż są one "mocno okopane".

08.20

Janusz Korwin-Mikke powiedział w Jedynce, że chce obalić Unię Europejską. Prezes Kongresu Nowej Prawicy mówił, że Wspólnota powinna zostać zastąpiona przez strefę wolnego handlu i swobodnego przekraczania granic. - Jeśli polski przemysł ma przetrwać, to musimy z Unii wystąpić - stwierdził.

08.00

Jeszcze tylko dzisiaj można dopisać się do spisu wyborców - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. W najbliższą niedzielę, 25 maja, będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego.
- Jeżeli ktoś tego dnia będzie przebywał poza stałym miejscem zamieszkania, a chce głosować, musi dopełnić odpowiednich formalności - mówi sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Należy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

07.25

Komentując dobre wyniki Nowej Prawicy w sondażach, Leszek Miller powiedział, że przewidują one stosunkowo wysoką frekwencję, wynoszącą 30-40 procent. Tymczasem, jego zdaniem, frekwencja będzie oscylować wokół 20 procent, przez co wyniki będą inne niż wskazują sondaże.

07.20

Leszek Miller podkreślił w Jedynce, że w niedzielę za pomocą kartki wyborczej będziemy mogli zmienić Europę i Polskę. Dodał, że trzeba robić wszystko, aby Polacy nie zmarnowali tej szansy.

07.15

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Leszek Miller powiedział w radiowej Jedynce, że Grzegorz Kołodko mógłby zostać komisarzem Unii Europejskiej do spraw budżetu i finansów. Nominacja byłaby możliwa, gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała lewica, a przewodniczącym Komisji Europejskiej został niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz. Lider SLD dodał, że jego partia prowadziła już rozmowy o nominacji Kołodki.

06.10

PiS zapowiada, że przyłoży się do pilnowania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy w historii partia mobilizuje się, by zmonitorować cały ich przebieg, łącznie z równoległym przeliczeniem głosów - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

IAR, PAP, Jedynka, Trójka, bk