Logo Polskiego Radia
PAP
Izabela Zabłocka 23.05.2014

PKW ostrzega: "lajk" dla polityka na Facebooku to agitacja wyborcza

Cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się o północy z piątku na sobotę. Po tej godzinie polubienie profilu jednego z kandydatów do PE na Facebooku będzie niezgodne z prawem, tak jak na przykład udostępnienie, czy polubienie jego zdjęcia.
Sekretarz komisji, Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki i przewodniczący PKW Stefan JaworskiSekretarz komisji, Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki i przewodniczący PKW Stefan Jaworski PAP/Tomasz Gzell
Galeria Posłuchaj
  • W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego średnio o jeden mandat ubiega się 25 kandydatów. Będziemy wybierać 51 europosłów spośród 1277 kandydatów. Karta do głosowania jest biała, formatu A4, składa się z kilku stron - wyjaśnia przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski/IAR

Taką interpretację ciszy w Internecie zaprezentował szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski. Za naruszenie przepisów grożą wysokie kary, ale Jaworski dopytywany przez dziennikarzy, nie powiedział w jaki sposób PKW ma zamiar egzekwować prawo w sieci.

Poza Internetem, ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej: wywieszanie plakatów, organizowanie publicznych spotkań związanych z wyborami, namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów, publikacja sondaży wyborczych.

Prawo najsurowiej karze za publikację sondaży. W tym wypadku grzywna może wynieść nawet 1 mln złotych.

TVN24/x-news

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki tłumaczy, że plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Zaznaczył jednak, że w trakcie nie wolno jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. - Samochód, pojazd może stać, ale z reklamą wyborczą nie może się przemieszczać - dodał.

W niedzielę Polacy wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego spośród kandydatów z 13 dużych okręgów wyborczych. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21. Oficjalne wyniki wyborów powinniśmy poznać w powyborczy poniedziałek lub do południa we wtorek.
Według danych PKW o jeden mandat do PE ubiega się średnio 25 kandydatów (startuje 1 277 kandydatów). Najmłodszy kandydat ma 21 lat, najstarszy - 89. Średni wiek kandydatów wynosi 45 lat.

PKW zarejestrowało we wszystkich 13 okręgach wyborczych listy 9 komitetów wyborczych.

PAP/iz