Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 27.05.2014

Pogoda: wieczorem i w nocy gwałtowne burze na południu Polski

Poinformowało o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Z komunikatu wynika, że choć na razie burze nie spowodowały poważniejszych zniszczeń, to są jednak podtopienia na Dolnym Śląsku, w województwie opolskim i lubelskim.
Rozlewisko pod wiaduktem na ulicy Reymonta we Wrocławiu, po ulewieRozlewisko pod wiaduktem na ulicy Reymonta we Wrocławiu, po ulewiePAP/EPA/Maciej Kulczyński
Posłuchaj
  • O burzach na Dolnym Śląsku mówi Marek Kurowski z wrocławskiego IMiGW. (IAR/Przemysław Gałecki/ Radio Wrocław)
Czytaj także

Po ulewach stany alarmowe zostały przekroczone na Wieprzu w województwie lubelskim i na Kamienicy w województwie dolnośląskim. Na Dolnym Śląsku zalana i nieprzejezdna jest droga krajowa numer 3 na odcinku do Jakuszyc. Zalanych zostało kilka ulic we Wrocławiu.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Piechowicach i w gminie Stara Kamienica w powiecie jeleniogórskim, w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W Głuchołazach na Opolszczyźnie podtopionych została kilkanaście budynków mieszkalnych i ośrodek wypoczynkowy, woda podmyła też odcinek drogi wojewódzkiej. Kilkanaście domów zostało zalanych przez wodę także w Konradowie.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że do końca dnia silne burze z ulewami i gradem mogą występować w województwie dolnośląskim, opolskim, małopolskim, śląskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

W nocy największych ulew można się spodziewać na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie, gdzie może spaść do 50 milimetrów deszczu na metr kwadratowy.

W środę na Dolnym Śląsku może spaść do 60 milimetrów deszczu. IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wody w województwie dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim.

mc