Logo Polskiego Radia
PAP
Izabela Zabłocka 11.06.2014

RPO chce zmiany przepisów w sprawie klauzuli sumienia lekarzy

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje, żeby to nie lekarz, a administracja placówki medycznej miała obowiązek informować pacjenta, gdzie może uzyskać świadczenie, którego nie chce wykonać dany lekarz z powodu konfliktu sumienia.
Irena LipowiczIrena LipowiczBRPO
Posłuchaj
  • Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o poprawę przepisów dotyczących wolności sumienia. Zwróci się w tej sprawie do ministra zdrowia. Profesor Lipowicz uważa, że obecne przepisy nie chronią w pełni wolności sumienia lekarzy, nie chronią też praw pacjenta określonych w polskim prawie/IAR
Czytaj także

Według Ireny Lipowicz, obecna regulacja prawa w tym zakresie nie jest zadowalająca i stwarza rodzaj konfliktu. Rzecznik zapowiedziała, że zwróci się do ministra zdrowia w sprawie zmiany przepisów.

Z analizy RPO i skarg lekarzy wynika, że w obecnym stanie prawnym "może dojść do subiektywnego przekonania, że prawo polskie stwarza z jednej strony lekarzowi możliwość skorzystania z wolności sumienia, ale poprzez nałożenie na niego obowiązku wskazania podmiotu (...), który tego świadczenia dokona, nie wykazuje tej wolności sumienia i wyznania w sposób pełny" - poinformowała Lipowicz.

- Pacjent z kolei ma konstytucyjne prawo dostępu do legalnych świadczeń opieki zdrowotnej - dodała RPO i podkreśliła, że "warto rozważyć taką zmianę prawa, w której obowiązek administracyjny wskazania innego podmiotu leczniczego będzie spoczywał na administracji szpitala czy jednostki leczniczej, natomiast lekarz będzie miał obowiązek informacyjny".

Według Lipowicz, "proces decyzyjny można tutaj rozszczepić, wskazując, że lekarz może skorzystać z klauzuli sumienia, ale musi niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego".

W poniedziałek tygodnik "Wprost" opisał historię młodej rodziny z Warszawy. Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie - jak podał tygodnik - powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, która miała diagnozę, że dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Dyskusja na temat stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy rozpoczęła się kilka tygodni temu po tym, jak ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia podpisało deklarację wiary. Podpisy były zbierane przez internet i w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników służby zdrowia. Akcję zorganizowała  dr Wanda Półtawska, wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II. To wotum wdzięczności za kanonizację Ojca Świętego.

TVP/x-news

W deklaracji zapisano m.in. pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

PAP/iz