Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 25.06.2014

Rosja: zgoda na użycie wojsk na Ukrainie wycofana

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, uchyliła swoją uchwałę z 1 marca, zezwalającą prezydentowi Władimirowi Putinowi na użycie sił zbrojnych na Ukrainie.
Władimir Putin podczas wizyty w Austrii 24 czerwca. Tego dnia delegacja Gazpromu podpisała ze stroną austriacką porozumienie o budowie Gazociągu PołudniowegoWładimir Putin podczas wizyty w Austrii 24 czerwca. Tego dnia delegacja Gazpromu podpisała ze stroną austriacką porozumienie o budowie Gazociągu Południowego PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI

Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>

O cofnięcie zgody zwrócił się we wtorek do Rady Federacji sam Putin, który uzasadnił to dążeniem do "normalizacji i uregulowania sytuacji we wschodnich regionach Ukrainy", a także "rozpoczęciem trójstronnych rozmów na ten temat". Putin mówił o tym na konferencji w Wiedniu.

1 marca rosyjski prezydent sam prosił parlament o to, by wydał mu zgodę na użycie wojska. Ten ruch miał według niego ustabilizować sytuację na Krymie i zapewnić bezpieczeństwo rosyjskim obywatelom na półwyspie.
Formalnie Putin nie potrzebuje dodatkowej zgody na użycie sił zbrojnych na Ukrainie. Od 2009 roku prezydent FR nie potrzebuje bowiem zezwolenia na wysłanie wojsk za granicę. Prawo takie wpisano wówczas do ustawy o obronie. Pozwala ono głowie państwa na niezwłoczne wykorzystanie sił zbrojnych do odparcia ataku na rosyjskie wojska stacjonujące za granicą, do obrony obywateli FR za granicą, do odparcia lub zapobieżenia atakowi zbrojnemu na inne państwo, które zwróci się do Rosji ze stosowną prośbą, a także do walki z piractwem i do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi.
PAP/IAR/agkm

''