Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Jaremczak 13.07.2014

Pawlak kontra Piechociński. "Potrzebne jest lepsze zarządzanie PSL"

Były prezes PSL ostro krytykuje obecne kierownictwo Stronnictwa. Waldemar Pawlak nie zamierza jednak już teraz zastępować Janusza Piechocińskiego.
Były prezes PSL Waldemar Pawlak deklaruje, że na razie nie zamierza walczyć o przywództwo w StronnictwieByły prezes PSL Waldemar Pawlak deklaruje, że na razie nie zamierza walczyć o przywództwo w Stronnictwie PAP/Tomasz Gzell

- W tej chwili nie zamierzam walczyć o przywództwo w PSL - oświadczył były lider ludowców.  Przy okazji nie szczędził krytycznych słów pod adresem swojego rywala. - PSL jest w trudnej sytuacji. Potrzebne jest lepsze zarządzanie partią. Nie może być tak, że władze naczelne spotykają się bardzo rzadko - dodał.

Według Waldemara Pawlaka, na czas wyborów samorządowych kierownictwo PSL powinno być "w rękach ludzi, którzy odpowiadają za województwa". - Na ten moment potrzebne jest wzmocnienie kierownictwa władz naczelnych przez osoby, które zarządzają regionami - mówił w TVN 24.

(źródło: TVN24/x-news)

Były prezes nie jest zwolennikiem, by teraz dochodziło do zmiany szefa PSL. - Skoro się podjął tego zadania, to powinien ostro brać się za pracę i pokazać efekty - mówił o Piechocińskim.

Pawlak przegrał z Piechocińskim rywalizację o funkcję prezesa Stronnictwa jesienią 2011 roku. W głosowaniu dostał 530 głosów. Jego konkurenta poparło wtedy 547 delegatów. Po tamtej porażce wycofał się z funkcji rządowych i partyjnych.  Nie przyjął propozycji, by starować w  majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Sam się wyautował. W niczym nie chciał brać udziału - tak zachowanie Pawlaka komentował wiosną tego roku prominentny polityk PSL.

Nieoczekiwanie powrócił podczas ostatniego posiedzenia Sejmu. Tuż przed głosowaniem nad wnioskiem PiS o udzielenie wotum nieufności ministrowi spraw wewnętrznych  Bartłomiejowi Sienkiewiczowi wkroczył na sejmową mównicę.

Zaproponował, by obrady przerwać do 22 lipca. Chciał, by w tym czasie prokurator generalny w trybie nadzoru nad prokuraturą i premier w trybie nadzoru nad CBA przedstawili Sejmowi informację w sprawie przeszukania u szefa klubu parlamentarnego PSL Jana Burego. - Przeszukano pokój poselski, mieszkanie posła na Sejm, faktycznie oskarżono polityka przed ważnym głosowaniem. W środowisku polityków istnieje gotowość do swoistego uboju rytualnego, bez ogłuszania. Nie postawiono żadnych zarzutów, nie znaleziono nic, co było we wniosku prokuratury, podane jako dowody - oburzał się Pawlak.

(źródło:Sejm/x-news)

- Czy nie należy tego wyjaśnić, aby głosowanie w sprawie odwołania szefa MSW nie odbywało się pod zastraszeniem, pod swego rodzaju szantażem? Powinno na tym zależeć i koalicji, i opozycji. Panu premierowi chyba nie zależy na tym, żeby minister się utrzymał głosami posłów, którzy są zastraszani - dodał.

W czasie przerwy w obradach zebrał się klub PSL. Jak mówił później Piechociński doszło do różnicy zdań w sprawie propozycji Pawlaka. - PSL jest demokratyczną formacją, na klubie to przedyskutowaliśmy. Tamten wniosek Waldka przepadł, w związku z tym, skoro nie udało mu się namówić PSL, próbuje namówić całą salę sejmową - tłumaczył. Ostatecznie Sejm nie odłożył głosowania w sprawie Sienkiewicza.

Część socjologów twierdzi, że wystąpieniem w Sejmie były wicepremier rozpoczął marsz po władzę w Stronnictwie. 26 lipca ma się odbyć Rada Naczelna PSL. Janusz Piechociński zapowiadał, że podda wówczas ocenie członków Rady okres swojego półtorarocznego szefowania partią.

- Piechocińskiego poparło tylko 18 posłów z całego klubu. To może mieć znaczenie, gdy za dwa tygodnie dojdzie do głosowania na Radzie - ocenił jeden z ludowców. Inny współpracownik Piechocińskiego anonimowo przyznał: - Pawlak wykorzystał sytuację, by uderzyć w Piechocińskiego, ale ostatecznie przegrał, bo nie przekonał większości. To jednak jeszcze nie koniec. Po tym, co stało się posiedzenie Rady Naczelnej będzie bardziej emocjonujące.

Pawlak dwukrotnie kierował Polskim Stronnictwem Ludowym: w latach 1991–1997 oraz 2005–2012.

asop

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>