Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 07.08.2014

Rosja wkroczy na Ukrainę? Szef NATO: wiemy, że Kreml trzyma taki wariant w rezerwie

Anders Fogh Rasmussen wyraził nadzieję, że Rosja nie zdecyduje się na dalszą eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Petro Poroszenko i Anders Fogh RasmussenPetro Poroszenko i Anders Fogh RasmussenPAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO/POOL

Rasmussen oświadczył, że NATO będzie wzmacniało współpracę z Ukrainą, jednak poinformował, że nie ma obecnie planów wsparcia Ukrainy bronią. Podkreślił, że możliwość otwartej rosyjskiej inwazji jest na razie hipotetyczna. - Wiemy, że Rosja trzyma taki wariant w rezerwie. Mam jednak nadzieję, że cofnie się o krok, ponieważ dalsza interwencja nie odpowiada interesom Rosji i doprowadzi ją do jeszcze głębszej izolacji międzynarodowej - powiedział szef NATO po rozmowach z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Kijowie.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Anders Fogh Rasmussen zaapelował do władz w Moskwie, by przestały wspierać separatystów, którzy walczą z ukraińskimi siłami w obwodach donieckim i ługańskim, oraz powróciły do dialogu. - Wzywam Rosję, by nie wykorzystywała sił pokojowych jako usprawiedliwienia dla wojny - podkreślił.

Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że jego organizacja przez ponad 20 ostatnich lat dążyła do zbudowania konstruktywnych relacji z Federacją Rosyjską. - Przekonaliśmy się teraz, że Rosja nie uważa NATO za partnera. Jest odwrotnie: czytając rosyjskie dokumenty, słuchając wypowiedzi jej przywódców można usłyszeć, że traktuje nas jako przeciwnika - powiedział.

Źródło: UA 1+1/x-news

Mówiąc o wzmocnieniu współpracy z Ukrainą, Rasmussen wyraził nadzieję, że jej konkretne kształty będą znane po szczycie NATO zaplanowanym na wrzesień. Podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki przerwał współpracę z Rosją ze względu na sytuację na Ukrainie. - Mamy wspólny interes w przeciwstawianiu się zagrożeniom bezpieczeństwa i po bezprawnych działaniach wojennych Rosji wobec Ukrainy nie możemy współpracować z Rosją tak, jak wcześniej. Dlatego wstrzymaliśmy praktycznie całą współpracę. I ta przerwa będzie trwała tak długo, póki Rosja nie zacznie przestrzegać głównych dokumentów, które określają relacje między nią a NATO - dodał.

Rasmussen, który jest szefem NATO od 1 sierpnia 2009 roku, niedługo kończy urzędowanie. 1 października na tym stanowisku zastąpi go były socjaldemokratyczny premier Norwegii Jens Stoltenberg.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj