Logo Polskiego Radia
PAP
Izabela Zabłocka 12.08.2014

Hamas nie chce przedłużenia rozejmu z Izraelem

- Obecne zawieszenie broni jest drugie i ostatnie - zapowiedział w Kairze Musa Abu Marzuk, jeden z przywódców Hamasu.
Hamas nie chce przedłużenia rozejmu w Strefie GazyHamas nie chce przedłużenia rozejmu w Strefie GazyPAP/EPA/MOHAMMED SABER

Trwający od niedzieli rozejm wygasa w środę o godz. 23 czasu polskiego. Izraelskie wojsko poinformowało, że w nocy z poniedziałku na wtorek nie odnotowano żadnych incydentów zbrojnych.

Odbywające się w tygodniu negocjacje w Kairze, które miały wypracować stałe zawieszenie broni, zakończyły się bez rezultatu. Izrael nie zgodził się na całkowite zakończenie izraelsko-egipskiej blokady Strefy Gazy, czego domagał się Hamas. Tel Awiw  twierdzi, że izolacja jest niezbędna, by uniemożliwić przemyt broni.

Blokada utrudnia Palestyńczykom wyjazd do pracy, czy szkół poza Strefą Gazy. Ogranicza też przepływ towarów.  Bezrobocie w Strefie przekracza 50 procent.

 

Rosyjski serwis Ruptly opublikował wideo z palestyńskiego domu w Strefie Gazy, zdemolowanego przez izraelskich żołnierzy. Na filmie widać ślady stacjonowania oddziału - pomazane ściany, zniszczone wyposażenie, puszki po jedzeniu, łuski na podłodze.

Gaza: najkrwawszy w historii konflikt z Izraelem>>>

We wtorek rozmowy w Kairze są kontynuowane. Według przedstawiciela strony palestyńskiej, egipscy mediatorzy polecili obu stronom przygotować się na "bardzo długą sesję negocjacji". Jak zauważa agencja AP, może to oznaczać, że rozmowy wkroczą tego dnia we wrażliwy etap.

Członek palestyńskiej delegacji w Kairze powiedział, że w poniedziałek Izrael przedstawił pakiet propozycji mających ułatwić codzienne życie mieszkańcom Gazy. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby ciężarówek dostarczających z Izraela artykuły powszechnego użytku, złagodzenie warunków przewozu towarów między Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu, a także docelowo czterokrotne poszerzenie (do 19 km) pasa morskiego, w którym rybacy z Gazy mogliby prowadzić połowy.

Według tego źródła, Izrael jest gotów zgodzić się na otwarcie portu morskiego i lotniska w Gazie, jeśli w zamian uzyska "dające się potwierdzić zaniechanie przemytu, rozwijania i produkcji broni" - pisze AP.

Do obecnej eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Strefie Gazy doprowadziło uprowadzenie i zamordowanie w czerwcu trzech młodych Izraelczyków. Izrael oskarżył o zabójstwo Hamas i w ramach zakrojonej na szeroką skalę akcji zatrzymał na Zachodnim Brzegu Jordanu setki Palestyńczyków. Hamas i inni palestyńscy bojownicy nasili wówczas ataki rakietowe na Izrael.

W odpowiedzi 8 lipca Izrael rozpoczął ataki lotnicze na Strefę Gazy. 17 lipca rozpoczęła się operacja lądowa armii izraelskiej, której głównym celem miało być zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez palestyńskie bojówki do przeprowadzania ataków na Izrael.

W walkach zginęło dotychczas ponad 1900 Palestyńczyków, w większości cywilów. Po stronie Izraela zginęło 64 żołnierzy i trzech cywilów.

Wojna w Gazie - tu czytaj wiecej>>>

PAP/iz

''