Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 22.08.2014

Katastrofa boeinga na Ukrainie. Zidentyfikowano ponad połowę ofiar

Eksperci medycyny sądowej ustalili tożsamość kolejnych 46 osób, które były na podkładzie zestrzelonej maszyny. W sumie udało się zidentyfikować 173 osoby.
Na lotnisku w Kuala Lumpur wylądował samolot z ciałami ofiar katastrofy boeingaNa lotnisku w Kuala Lumpur wylądował samolot z ciałami ofiar katastrofy boeingaPAP/EPA/AZHAR RAHIM

"Wśród tych 46 ludzi 26 było obywatelami Holandii, a 20 było innej narodowości" - podało holenderskie ministerstwo sprawiedliwości, wyjaśniając, że przynależność narodowa ofiar, które nie były Holendrami, nie została ujawniona "na prośbę ambasad krajów", z których one pochodziły.
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny  >>>
W piątek samolot z pierwszymi 20 ciałami malezyjskich ofiar katastrofy boeinga przyleciał  z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Piątek ogłoszono w Malezji dniem żałoby narodowej.
x-news.pl, CNN
Z rejonu, gdzie doszło do katastrofy, wywieziono do Holandii w celu identyfikacji ponad 220 trumien ze szczątkami ofiar.
Katastrofa na Ukrainie
17 lipca lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeing 777 towarzystwa Malaysia Airlines został trafiony rakietą ziemia-powietrze - wystrzeloną najprawdopodobniej przez prorosyjskich separatystów - gdy przelatywał nad obwodem donieckim (wschodnia Ukraina). W rejonie toczą się walki między bojownikami a ukraińskimi żołnierzami.
W katastrofie zginęło 298 pasażerów i członków załogi. Nie przeżył nikt. Blisko dwie trzecie zabitych - 193 osoby - było obywatelami Holandii. Zginęło również 43 Malezyjczyków, z których 15 było członkami załogi.
6 sierpnia premier Holandii Mark Rutte poinformował, że międzynarodowa misja poszukiwawcza na miejscu katastrofy została przerwana ze względu na trwające tam starcia. Poszukiwania szczątków ofiar tragedii i ich rzeczy osobistych prowadziło kilkudziesięciu ekspertów holenderskich, australijskich i malezyjskich.
Śledztwem w sprawie katastrofy - na prośbę władz ukraińskich - kieruje holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV). OVV podał, że ze względu na utrudniony dostęp do miejsca wypadku wstępny raport na temat katastrofy zostanie opublikowany nie w sierpniu, jak planowano, a we wrześniu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''