Logo Polskiego Radia
IAR
Juliusz Urbanowicz 03.09.2014

Świat protestuje przeciw żydowskiemu osiedlu na Zachodnim Brzegu

Społeczność międzynarodowa protestuje przeciwko planowanej budowie jednego z największych osiedli żydowskich na terenach palestyńskich, niedaleko Betlejem.
Izraelski żołnierz na terenach przeznaczonych pod osiedle Geveaot w pobliżu BetlejemIzraelski żołnierz na terenach przeznaczonych pod osiedle Geveaot w pobliżu BetlejemPAP/EPA/ABIR SULTAN
Posłuchaj
  • Świat nie zgadza się na żydowskie osiedle koło Betlejem - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Izraelskie władze ogłosiły zabór około 400 hektarów i budowę tysiąca budynków na Zachodnim Brzegu Jordanu, należącym do Autonomii Palestyńskiej.

Wszystko to dzieje się w bardzo niestabilnej sytuacji politycznej, w kilka dni po zakończeniu wojny w Strefie Gazy, które jest drugim, prócz Zachodniego Brzegu, terytorium zamieszkałym przez Palestyńczyków.

Wojna w Gazie - tu czytaj więcej >>>

Decyzje Izraela o budowie nowych żydowskich osiedli na terytoriach palestyńskich zawsze wywołują sprzeciw świata, ale rzadko na taką skalę.

Do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu zadzwonił w nocy amerykański sekretarz stanu John Kerry. Amerykanie nie tylko zaprotestowali przeciwko izraelskiej decyzji, ale zażądali także jej anulowania.

Protesty popłynęły też z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch, ONZ oraz Unii Europejskiej.

Osiedle Gevaot ma być jednym z największych na Zachodnim Brzegu.  - Ta deklaracja jest znacząca. Nie pamiętamy czegoś takiego w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zamiast wzmacniać umiarkowanego prezydenta (Autonomii Palestyńskiej Mahmuda) Abbasa w sporze z Hamasem, wbija mu się nóż w plecy - podkreśla Jariw Openheimer z izraelskiej organizacji “Peace Now”, broniącej praw człowieka.

Izraelskie media twierdzą, że budowa osiedla Gevaot ma być odpowiedzią na zamordowanie w czerwcu trójki izraelskich nastolatków, co doprowadziło do wojny w Gazie. Trzech chłopaków zostało porwanych właśnie w miejscu, gdzie ma stanąć nowe osiedle.

Plany budowy osiedla istniały jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, ale po ówczesnych protestach Izrael odłożył sprawę na później.

Społeczność międzynarodowa podkreśla, że budowa przez Izrael osiedli na terenach palestyńskich jest nielegalna, ale Izrael podważa taką interpretację prawną.

Na Zachodnim Brzegu mieszka teraz około pół miliona żydowskich osadników.
JU/IAR