Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 15.09.2014

Prezydent desygnował Ewę Kopacz na premiera

- Domy, w których rządzą kobiety wychodzą na tym dobrze - mówiła podczas uroczystości w Belwederze nowa szefowa rządu.
Kandydatka na premiera, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji prasowej w BelwederzeKandydatka na premiera, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji prasowej w Belwederze PAP/Jakub Kamiński

Podczas uroczystości w Belwederze Ewa Kopacz mówiła, ze udało jej się przekonać Bronisława Komorowskiego do powierzenia jej misji tworzenia rządu, a teraz będzie się starała przekonać do swego gabinetu miliony Polaków. - To będzie dobry rząd - dodała.

Joanna Trzaska Wieczorek z Kancelarii Prezydenta powiedziała dziennikarzom, że podczas spotkania w Belwederze poruszano sprawę obsady ministerstw. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane w tym tygodniu.

Prezydium Sejmu we wtorek podejmie decyzję w sprawie terminu expose premier Ewy Kopacz. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Małgorzaty Kidawy Błońskiej nie będzie to 27 września.
Ewa Kopacz ma tydzień na przedstawienie składu swojego gabinetu. Na razie nie wiadomo z kim Ewa Kopacz będzie chciała pracować w nowym rządzie.

- To jest trudny czas, trudne zadanie i jestem pewien, że pani marszałek sobie z tym poradzi wykorzystując także umiejętności, nabyte w parlamencie, kierowania parlamentem. Jak ktoś sobie radzi z parlamentem, to poradzi sobie pewnie z rządem - powiedział prezydent.

TVN24./x-news

Kto zostaje, kto odchodzi?

Stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się z PSL. Są to ministrowie: gospodarki Janusz Piechociński, rolnictwa Marek Sawicki oraz pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w nowym rządzie pozostanie także szef MON Tomasz Siemoniak oraz ministrowie skarbu Włodzimierz Karpiński, sportu Andrzej Biernat oraz edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Raczej prawdopodobne jest, że do nowego rządu wejdzie minister szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska oraz minister środowiska Maciej Grabowski.

Minister nauki nie chciała komentować tych spekulacji. -  Im ciszej i spokojniej będziemy czekać, tym lepiej. Tym bardziej, że okres tworzenia tego rządu jest bardzo krótki. Proszę zobaczyć, jak to wygląda po wyborach. Zwykle nowy gabinet tworzy się bardzo długo. Tutaj wszystko jest w pigułce - tłumaczyła w "Salonie politycznym Trójki" .

Stanowiska najpewniej utrzymają również: minister finansów Mateusz Szczurek a także szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Jako kandydata na ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury, po odejściu Elżbiety Bieńkowskiej, która będzie Komisarzem UE - media podają obecnego wiceszefa tego resortu Adama Zdziebłę.

Zmiana szefa MSW?
Z dotychczasową pracą mają pożegnać się: minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz zdrowia Bartosz Arłukowicz. Według polityków PO możliwym wariantem jest, że Sienkiewicza zastąpi w MSW obecny szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. W kontekście obsady resortu spraw wewnętrznych wymieniane jest też nazwisko obecnego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego.

Wśród kandydatów na nowego szefa resortu zdrowia, w mediach pojawia się nazwisko wiceprzewodniczącej sejmowej komisji zdrowia Beaty Małeckiej-Libery oraz obecnego wiceministra - Sławomira Neumanna. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że propozycję obsady resortu może otrzymać któryś z wiceministrów zdrowia z czasów, kiedy kierowała nim Ewa Kopacz.

Nie ma ostatecznych ustaleń dotyczących wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka, wymienianego, jako przyszłego ministra sprawiedliwości. Według wcześniejszych informacji PAP, miałby on zostać marszałkiem Sejmu, jednak w piątek "Gazeta Wyborcza" napisała, że propozycję objęcia tego stanowiska przyjął szef MSZ Radosław Sikorski.

Nowy rząd ma być gotowy do końca tego tygodnia. Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że Bronisław Komorowski chce powołać ministrów w przyszły poniedziałek, zanim uda się do Nowego Jorku na coroczne obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

IAR/PAP/asop

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>