Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 18.09.2014

Dziś Ewa Kopacz przedstawi prezydentowi skład nowego rządu

Spotkanie zaplanowano na godz. 19. Nazwiska ministrów wchodzących w skład nowego gabinetu poznamy w piątek o godz. 10.
Ewa KopaczEwa Kopacz PAP/Radek Pietruszka

- W piątek dokładnie przekażę wszystkie stanowiska obsadzone przez ministrów. Niektórzy będą to starzy-nowi ministrowie, a inni będą zupełnie nowi - powiedziała w środę Ewa Kopacz.
W środę marszałek prowadziła konsultacje z ministrami rządu Donalda Tuska. Jak wyjaśniła, chciała się dowiedzieć, "co się dzieje w resortach i czym będą się one zajmować do końca roku".
W sejmowym gabinecie Kopacz pojawili się: Janusz Piechociński (minister gospodarki), Mateusz Szczurek (minister finansów), Lena Kolarska-Bobińska (minister nauki i szkolnictwa wyższego), Andrzej Biernat (minister sportu), Władysław Kosiniak-Kamysz (minister pracy i polityki społecznej), Małgorzata Omilanowska (minister kultury), Bartosz Arłukowicz (minister zdrowia).
W czwartek, od godz. 10, Kopacz będzie kontynuowała spotkania z ministrami. Ma rozmawiać m.in. z Rafałem Trzaskowskim (minister administracji i cyfryzacji), Markiem Biernackim (minister sprawiedliwości) oraz Małgorzatą Fuszarą (minister do spraw równego traktowania).
x-news.pl, TVN24
Kto zatrzyma stanowisko?
Od kilkunastu dni trwają spekulacje dotyczące składu nowego rządu. Według dotychczasowych zapewnień Piechocińskiego, stanowiska w nowym gabinecie mają zachować politycy wywodzący się ze Stronnictwa. Są to, oprócz niego, Kosiniak-Kamysz i Marek Sawicki (minister rolnictwa).
W nowym rządzie ma pozostać także Tomasz Siemoniak (minister obrony narodowej), Biernat, Włodzimierz Karpiński (minister skarbu) oraz Joanna Kluzik-Rostkowska (minister edukacji). Stanowiska najpewniej utrzymają również: Mateusz Szczurek (minister finansów) i Omilanowska.
Raczej pewne jest, że z dotychczasową pracą pożegna się Bartłomiej Sienkiewicz. Jako możliwy kandydat na ministra spraw wewnętrznych wymieniany jest Biernat oraz obecny szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.
Nie wiadomo, czy swą funkcję zachowa Arłukowicz. Wśród ewentualnych kandydatów na nowego szefa resortu zdrowia w mediach pojawia się nazwisko wiceprzewodniczącej sejmowej komisji zdrowia Beaty Małeckiej-Libery oraz obecnego wiceministra - Sławomira Neumanna.
Jako kandydata na ministra rozwoju regionalnego i infrastruktury, po odejściu Elżbiety Bieńkowskiej, która będzie komisarzem Unii Europejskiej - media podają m.in. obecnego wiceszefa tego resortu Adama Zdziebłę.
W piątek "Gazeta Wyborcza" napisała, że propozycję objęcia funkcji marszałka Sejmu przyjął szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Ta informacja nie została później potwierdzona. Wśród potencjalnych szefów dyplomacji wymienia się m.in. byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz byłego europosła Pawła Zalewskiego.
Kierownictwo Sejmu ustaliło, że nowego marszałka posłowie wybiorą na posiedzeniu 25 września. Do godz. 21 23 września kluby sejmowe mają czas na zgłoszenie kandydatów na marszałka. PiS, SLD i TR nie zamierzają przedstawiać własnych kandydatów. Klub PO decyzję podejmie prawdopodobnie we wtorek rano. Koalicyjne PSL zapowiada poparcie dla kandydata Platformy.
Expose 1 października
W poniedziałek, 22 września, Kopacz złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Później tego samego dnia Bronisław Komorowski powoła nową Radę Ministrów. Na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, 1 października, Kopacz wygłosi w Sejmie expose i odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Podczas szczytu Unii Europejskiej dotychczasowy premier Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Obowiązki szefa RE ma przejąć 1 grudnia. W związku z tym 11 września złożył rezygnację z urzędu premiera, jednocześnie podając rząd do dymisji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk