Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 23.09.2014

CBA podejrzewa zmowę cenową w MSZ

Chodzi o zamówienie na usługi podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało materiały w tej sprawie do prokuratury, UOKiK i Urzędu Zamówień Publicznych.
CBA podejrzewa zmowę cenową w MSZcba.gov.pl
Posłuchaj
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne podejrzewa zmowę cenową w MSZ. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński (IAR)
Czytaj także

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadzało kontrolę w ministerstwie spraw zagranicznych od sierpnia zeszłego do maja tego roku. Rzecznik Biura Jacek Dobrzyński powiedział IAR, że materiały z kontroli zostały włączone do akt prokuratorskiego śledztwa dotyczącego zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Sprawdzano wybrane procedury, dotyczące udzielania zamówień publicznych w latach 2010 - 2013. CBA przesłało już do prokuratury apelacyjnej w Warszawie materiały z kontroli.

Prokuratura nie komentuje sprawy.

O co chodzi w infoaferze? >>>
W zeszłym roku CBA dokonało kilkunastu zatrzymań w całym kraju. Wśród podejrzanych o korupcję przy przetargach realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA było kilkunastu przedstawicieli firm informatycznych, wiceprezes GUS i naczelnik wydziału zamówień publicznych z MSZ.

Afera przetargowa w administracji - czytaj więcej >>>

W październiku 2011 roku został zatrzymany b. dyrektor CPI Andrzej M., jego żona oraz szef jednej z firm Janusz J. podejrzany o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. Dotychczas zarzuty usłyszało kilkadziesiąt osób.

W listopadzie ubiegłego roku prokuratura postawiła zarzuty 22 osobom, wśród nich b. wiceszefowi MSWiA Witoldowi D., wiceszefowi GUS, urzędniczce z MSZ i przedstawicielom firm informatycznych. Trzy osoby aresztowano. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS.

IAR/asop