Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 09.10.2014

Polska gotowa na ebolę? Specjalne procedury w Warszawie

Warszawskie lotnisko Chopina jest przygotowane na przyjęcie pasażera lub pasażerów z objawami wirusa ebola. Są też opracowane procedury związane z transportem do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej - zapewnia wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
8-latek został przetransportowany na OIOM do Kalisza, ale nie udało się uratować mu życia. To była sepsa?8-latek został przetransportowany na OIOM do Kalisza, ale nie udało się uratować mu życia. To była sepsa?Sstanluk/Wikimedia Commons/CC

- Mamy w pełni opracowane procedury postępowania zarówno z osobą potencjalnie chorą, która trafiłaby do Warszawy na pokładzie samolotu jak i z osobami, które wspólnie z nią odbywały rejs - mówił wojewoda Jacek Kozłowski w czwartek na konferencji prasowej. Podkreślił, że warszawskie lotnisko jest bardzo dobrze przygotowane, ma odpowiedni sprzęt transportowy, dwie karetki z noszami zapewniającymi pełną izolację pacjenta i odpowiednie pomieszczenia izolacyjne.

Kozłowski zapowiedział, że zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla lekarzy pierwszego kontaktu, jak postępować w przypadku wykrycia wirusa ebola. Będą one opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz konsultantami w dziedzinie chorób zakaźnych. Jak dodał, choć lekarze wiedzą, jak zachować się w takich sytuacjach, szczegółowe schematy pozwolą uniknąć błędów. W przyszłym tygodniu wytyczne trafią do lekarzy. - Chcemy być pewni, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej odpowiednio zareagują, więc dostaną dodatkowy algorytm postępowania - zaznaczył.

Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

Wojewoda zwrócił uwagę, że to lekarze pierwszego kontaktu mają największe szanse na zetknięcie się z osobą zarażoną, ponieważ chory z niepokojącymi objawami zwykle w pierwszej kolejności zgłasza się do swojego lekarza.

Film - Eksperci: prawdopodobieństwo wystąpienia eboli w Polsce bardzo małe/ Źródło: TVN24/x-news

Jacek Kozłowski zapowiedział, że jeszcze w październiku odbędą się w Warszawie ćwiczenia. Jeden ze scenariuszy będzie przewidywał przylot chorego pacjenta na lotnisko, drugi - wizytę potencjalnie chorego u lekarza POZ.  - Obawy może budzić wyposażenie zespołów transportowych szpitali. Wydaliśmy rekomendacje, aby je doposażyć w zestawy ochronne dla personelu - dodał.

3879 zmarłych i ponad 8 tysięcy zarażonych to najnowszy bilans wirusa ebola. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia obejmują przypadki do 5 października, kiedy sporządzano najnowszy tygodniowy raport. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w Gwinei i Sierra Leone.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj