Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 20.10.2014

Nigeria wolna od eboli. WHO ogłasza wielki sukces

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła koniec epidemii eboli w Nigerii. Od 42 dni nie odnotowano tam nowych przypadków zarażenia.
Przeniesienie wirusa ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonejPrzeniesienie wirusa ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonejPAP/EPA/AZHAR RAHIM
Galeria Posłuchaj
  • Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska: dla wirusa eboli nie istnieją granice (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Nigeria jest już wolna od eboli - powiedział przedstawiciel WHO Rui Gama Vaz na konferencji prasowej w Abudży. - To przykład wielkiego sukcesu; historia ta pokazuje całemu światu, że ebolę można powstrzymać - dodał.

Kilka dni temu WHO w wewnętrznym raporcie stwierdziła, że przegapiła okazję do powstrzymania kolejnych zarażeń ebolą krótko po zdiagnozowaniu pierwszych przypadków w Liberii, Sierra Leone i Gwinei wiosną bieżącego roku.

Eksperci WHO mieli na początku nie rozumieć, że w Afryce Zachodniej państwa mają nieszczelne granice i dysfunkcyjne systemy ochrony zdrowia, dlatego nie da się tam stosować tradycyjnych metod powstrzymywania choroby.

Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

Problemem miała być też biurokracja. Szefowie krajowych oddziałów WHO w Afryce to "osoby mianowane z powodów politycznych"; odpowiadają przed dyrektorem regionalnym WHO na Afrykę, Luisem Sambo, ale ten nie podlega szefowej WHO Margaret Chan, z siedzibą w Genewie.

Interweniować musiał sam Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ, której wyspecjalizowaną agendą jest WHO. Dopiero w sierpniu, gdy ebolę uznano za zagrożenie dla zdrowia na skalę międzynarodową, ONZ przejęła ogólną odpowiedzialność za walkę z wirusem, stwarzając m.in. centrum reagowania w Ghanie.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową, a chory zaraża, gdy występują już u niego objawy choroby. Według najnowszego bilansu WHO wirus spowodował do tej pory śmierć 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

IAR/PAP, to