Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Ciszewski 21.10.2014

Wiceminister finansów oddał się do dyspozycji Ewy Kopacz

Prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek i wiceminister finansów Janusz Cichoń oddali się do dyspozycji premier Ewy Kopacz.
Ewa Kopacz podczas kontroli w ministerstwie finansów. Wiceminister Janusz Cichoń na zdjęciu drugi z prawejEwa Kopacz podczas kontroli w ministerstwie finansów. Wiceminister Janusz Cichoń na zdjęciu drugi z prawejPAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
  • Wiceminister finansów Janusz Cichoń: prezes Rządowego Centrum Legislacji, i ja także, oddaliśmy się do dyspozycji pani premier (IAR)
  • Wiceminister finansów Janusz Cichoń: chcieliśmy dać trzymiesięczne vacatio legis, zakładając, że rozwiązanie wejdzie w życie wcześniej (IAR)

Powiedział o tym w Sejmie Janusz Cichoń tuz przed głosowaniem nowelizacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych. Uchwalona nowelizacja ustawy o rajach podatkowych ogranicza możliwości wyprowadzania poza granice naszego kraju zysków firm. Zbyt późne jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw przez Rządowe Centrum Legislacji spowodowało konieczność zmiany terminu wejścia ustawy w życie.

- Co do tego błędu proceduralnego, chcę poinformować Wysoką Izbę, że zakończyła się kontrola prowadzona przez KPRM w ministerstwie finansów, także w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Chcę też poinformować, że i prezes RCL, ale ja także oddaliśmy się do dyspozycji pani premier - powiedział Cichoń.

Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o rajach podatkowych. Za głosowało 419 posłów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa zaraz po głosowaniu trafiła do Senatu. Tam zajmie się nią senacka komisja finansów publicznych, następnie cała Izba.

Zgodnie z nowymi przepisami dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) mają być opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.
Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.
Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.
Ustawa, dzięki której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z aż rocznym opóźnieniem.
W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych zbadać ma też NIK. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi prokuratura.

IAR, PAP, fc