Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 03.11.2014

ABC samorządu, czyli czy radny może załatwić pracę

Ponad 240 tysięcy osób zgłosiło się do wyborów samorządowych. Za dwa tygodnie będziemy wybierać radnych, a także prezydentów miast, wójtów i burmistrzów. Po raz pierwszy prawie w całej Polsce głosowanie odbędzie się w okręgach jednomandatowych.

To władze samorządowe decydują o najważniejszych sprawach dla gminy: o szkołach, bezpieczeństwie, organizacji służby zdrowia i o wydatkowaniu funduszy unijnych.

Dlatego tak ważne jest, kogo wybierzemy na kolejną czteroletnią kadencję.

Radny to ten, który reprezentuje mieszkańców - wyjaśnia Dawid Sześciło, ekspert samorządowy Fundacji Batorego. To jest osoba, która powinna uczestniczyć w podejmowaniu najważniejszych decyzji (w gminie, powiecie i w sejmiku wojewódzkim), ale też sprawować kontrolę nad władzą wójta, burmistrza, prezydenta czy marszałka województwa.

Radny formalnie nie ma dużego wpływu, ale swoją osobowością i aktywnością może wiele zdziałać dodaje doktor Sergiusz Trzeciak, ekspert od wizerunku politycznego.

"Nie możemy oczekiwać od radnego, że coś komuś załatwi"

Często zależy od umiejętności wpływania na kolegów i koleżanki z rady. Jednak są też tacy radni, którzy potrafią przekonać wójta czy burmistrza do swoich opinii. O wiele łatwiej pracuje się radnym, którzy są zrzeszeni w klub koalicyjny, zdecydowanie gorzej pracuje się opozycjonistom - dodaje Trzeciak.

Czy radny może załatwić pracę? Takich możliwości radny nie ma, ale powinien interweniować, gdy proszą go o to mieszkańcy - przypomina Dawid Sześciło. Nie możemy oczekiwać od radnego, że coś komuś załatwi, albo spowoduje zmianę decyzji administracyjnej - tłumaczy Sześciło. Jednak gdy mieszkaniec czuje się pokrzywdzony przez urzędników może i powinien prosić radnego o interwencję.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

IAR,kh