Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 04.11.2014

Filmy o Janie Karskim w Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach rozpoczętego w poniedziałek wieczorem 12 Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, widzowie będą mogli obejrzeć dziś między innymi dokumenty o niezwykłym dla Żydów Polaku.
Jan KarskiJan KarskiWikipedia, lic. CC/E. Thomas Wood
Posłuchaj
  • Wicedyrektor festiwalu Ignacy Strączek mówi, że sekcja poświęcona Janowi Karskiemu rozpocznie się o 17.00 i jak wyjaśnia będzie można podczas niej nie tylko obejrzeć filmy (IAR)
  • O kurierze Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim mówią: historyk prof. Marian Marek Drozdowski i dziennikarz Maciej Wierzyński, który przeprowadził z Karskim wywiad-rzekę, aud. Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Naukowy zawrót głowy", w audycji wykorzystano nagrania archiwalne sekcji polskiej BBC z wypowiedzią Jana Karskiego z 1995 roku
Czytaj także

<<<12. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej>>>

Sekcja poświęcona Janowi Karskiemu rozpocznie się o 17.00 i jak wyjaśnia wicedyrektor festiwalu Ignacy Strączek, będzie można podczas niej nie tylko obejrzeć filmy. Gościem wieczoru będzie reżyser filmu "Wysłannik z Polski" Martin Smith. Film Smitha, to zarejestrowany w latach 80. ubiegłego wieku wywiad z Janem Karskim, poświęcony podejmowanym w latach 1943-1944 próbom przekazania Aliantom informacji o Zagładzie Żydów.

/

Oprócz filmu Smitha pokazany zostanie też "Posłaniec z piekła" - historia J. Karskiego zinterpretowana przez twórcę kultowych komiksów „X-Men” i „Batman” oraz "Raport Karskiego" Claude Lanzmanna, składający się z materiałów, których nie użyto w legendarnym dokumencie Shoah.

youtube.com

A wieczorem o 21.45 będzie można obejrzeć wstrząsający dokument "Odgłosy Tortur" w reżyserii Keren Shayo z Izraela. Film opowiada o szwedzkiej dziennikarce pochodzącej z Erytrei, która prowadzi cotygodniowy program radiowy poświęcony Erytrejczykom więzionym i katowanym dla okupu na pustyni Synaj w Egipcie.

youtube.com

Z kolei w Kinie Luna będzie można obejrzeć niemieckie filmy krótkometrażowe, a także najnowszy film, światowej sławy izraelskiego reżysera Amosa Gitaia „Tsili”, który powstał na podstawie powieści Aharona Appelfelda.

IAR,kh