Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 11.11.2014

Premier Ewa Kopacz: kształtujmy postawę pozytywnego patriotyzmu

Jak podkreśliła szefowa polskiego rządu, Polska to piękny kraj, z którego wszyscy powinni być dumni. - O tej dumie powinniśmy pamiętać każdego dnia - stwierdziła.
Premier Ewa Kopacz podczas konferencji podsumowującej projekt obrazkowej mapy Polska. 25 lat wolności wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej PolskiPremier Ewa Kopacz podczas konferencji podsumowującej projekt obrazkowej mapy "Polska. 25 lat wolności" wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej PolskiPAP/Tomasz Gzell

W 96. rocznicę odzyskania niepodległości Ewa Kopacz podsumowała projekt obrazkowej mapy "Polska. 25 lat wolności". Mapę dostali 1 września wszyscy uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Na spotkaniu z dziećmi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier mówiła o potrzebie kształtowania postawy "pozytywnego patriotyzmu". Zauważyła, że mapa może służyć za pretekst do rodzinnych rozmów o kraju, nie tylko o historii, ale także o tym, co jest w Polsce najpiękniejsze.

- To nie jest tylko historia, to są również piękne budowle, to jest mnóstwo pięknego krajobrazu, to są piękne lasy, ale to są również wyroby regionalne. Ale to co najważniejsze, to są również ludzie - wskazała.
96 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Relacja na żywo z obchodów>>>
Na mapie o rozmiarach 66 na 47 cm naniesiono kontur Polski, zaznaczono na niej granice województw i większe miasta. Umieszczono przy nich rysunki przedstawiające m.in. charakterystyczne dla nich miejsca, instytucje, symbole. I tak np. obok Warszawy narysowano Kolumnę Zygmunta, Grób Nieznanego Żołnierza, gmach Sejmu i Stadion Narodowy, a obok Krakowa - Zamek Królewski na Wawelu, herb Uniwersytetu Jagiellońskiego i hejnalistę z wieży Kościoła Mariackiego.
Na mapę naniesiono także rysunki przedstawiające charakterystyczne dla danych miejsc i regionów w Polsce rośliny, zwierzęta i potrawy. Na jej obrzeżu można znaleźć również postaci znanych Polaków - osoby ze świata nauki, kultury i sportu, m.in. Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema, Krzysztofa Kieślowskiego i Adama Małysza.
Na marginesie oraz odwrocie mapy umieszczono też informacje na temat symboli państwa polskiego: godła, flagi i hymnu oraz krótko opisano historię Polski od 1944 do 2014 roku - przedstawiono kraj pod rządami komunistów, drogę do wolności, koniec komunizmu w Polsce i jego upadek w Europie, przystąpienie naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej.
Autorami mapy jest małżeństwo i duet artystyczny Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk