Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 19.11.2014

PKW nadal liczy głosy. Na wyniki trzeba jeszcze poczekać

Państwowa Komisja Wyborcza nie poda we wtorek oficjalnych wyników wyborów do wszystkich szczebli samorządu - dowiedziała się PAP w Komisji.
W Polsce nie cichną dyskusje na temat systemu liczenia głosów PKWW Polsce nie cichną dyskusje na temat systemu liczenia głosów PKWPAP/Leszek Szymański

Z informacji podawanych przez wojewódzkie komisje wyborcze w całym kraju wynika, że do wielu w nich nie dotarły jeszcze protokoły z komisji powiatowych, na podstawie których wyliczane są wyniki wyborów do sejmików. Niektóre wojewódzkie komisje planują kontynuować prace w środę, lub nawet w czwartek.
(TVP/x-news)

Opóźnienia w sumowaniu głosów oddanych w niedzielnych wyborach samorządowych to efekt problemów z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. We wtorek system nie działał w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.

Kontrola w PKW

NIK rozpoczęła kontrolę w Krajowym Biurze Wyborczym; będzie sprawdzać m.in., jak wydawano pieniądze na obsługę informatyczną wyborów. Rzecznik NIK Paweł Biedziak poinformował, że powołani zostaną zewnętrzni biegli z zakresu informatyki.
- Kontrola w Krajowym Biurze Wyborczym rozpoczęła się formalnie o godzinie 15. Sprawdzamy, jak wydawane były pieniądze publiczne na obsługę informatyczną, bo KBW zgodnie ze swoim statutem jest urzędem, który zapewnia obsługę organów wyborczych i wykonuje wszystkie zadania związane z organizacją wyborów - powiedział Biedziak.
Jak dodał, kontrolerzy sprawdzą m.in., czy system informatyczny był budowany zgodnie z prawem, skontrolują przygotowania do przetargu, sam przetarg, postępowanie po przetargu i zawarcie umowy z firmą, która przygotowywała system. - Sprawdzimy, czy to było przeprowadzone zgodnie z prawem, czy było rzetelne. Czy wykorzystano wyniki kontroli z 2003 r., w którym zwracaliśmy uwagę na dużo błędów; czy w sposób celowy i gospodarny te pieniądze (na obsługę informatyczną) wydali - dodał.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

PAP, to