Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Ciszewski 22.11.2014

"The Economist" wieszczy gospodarczy upadek Rosji. Niedźwiedź jest ranny

Gospodarka Rosji jest bliższa kryzysu niż się to wydaje prezydentowi Putinowi. Taką opinię zamieszcza wpływowy tygodnik "The Economist”
The Economist: Rosja cierpi z powodu malejących cen ropy"The Economist": Rosja cierpi z powodu malejących cen ropyThe Economist/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

Problemy ekonomiczne Rosji mogą okazać się większe niż kłopoty Moskwy na wschodzie Ukrainy, osłabione relacje z Zachodem czy islamska rebelia na granicach państwa - piszą autorzy analizy.

Zachodnie sankcje szkodzą biznesowi, a rubel stracił prawie jedną czwartą wartości w ciągu trzech miesięcy. Rosja jako eksporter ropy cierpi z powodu spadku cen tego surowca. Ropa pół roku temu kosztowała sto dziesięć dolarów za baryłkę, dziś już tylko osiemdziesiąt. "The Economist" przypomina, że tylko cena powyżej 90 dol. pozwoli Rosji uniknąć recesji. Zdaniem ekspertów Waszyngtonu, ropa w przyszłym roku będzie nadal stosunkowo tania, Rosjanie mają do spłacenia spore długi, a sankcje obowiązują.

Oficjalne rezerwy banku centralnego Rosji to 370 miliardów dolarów, ale prawdziwy kryzys może nastąpić już wkrótce - twierdzi „The Economist”. Rosyjskie koncerny są zadłużone za granicą na 500 mld dol. i około jedna trzecia tej kwoty musi być spłacona do końca 2015 roku. Rosneft już poprosił Kreml o finansowe wsparcie w wysokości 40 mld dol.

Prezydent Władimir Putin musi zrozumieć, że gdy ktoś dokonuje inwazji na inny kraj, świat obraca się przeciwko niemu - konkluduje „The Economist”. Gazeta sugeruje, że polityka prowadzona przez Putina może doprowadzić do bankructwa państwa, podobnego jak w 1998 roku.

Wcześniej "New York Times" pisał, że USA i Arabia Saudyjska prawdopodobnie weszły w zmowę i celowo zwiększają podaż ropy i obniżają cenę surowca. Moskiewska "Prawda" przypomniała z kolei wydarzenia z połowy lat 80., gdy Saudyjczycy pięciokrotnie zwiększyli wydobycie ropy, co obniżyło cenę z 32 na 10 dol. za baryłkę. W efekcie z budżetu ZSRR zniknęło rocznie ok. 20 mld dol.

IAR, PAP, economist, fc