Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 03.12.2014

Ustawiane przetargi w ZUS? CBA zatrzymało 14 osób

- Wśród zatrzymanych przez CBA 14 osób są trzy pracujące w departamencie zarządzania systemami informatycznymi ZUS - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur. Zatrzymane osoby są obecnie przesłuchiwane przez prokuraturę. Trwa również zabezpieczanie dokumentów w kilku instytucjach i firmach informatycznych.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjnePAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 14 osób w związku z informatyzacją ZUS. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński (IAR)
  • 14 osób zostało zatrzymanych przez CBA w związku z nieprawidłowościami przy przetargach w ZUS. Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Jacek Dziekan (IAR)
Czytaj także

- Ma to związek ze śledztwem własnym CBA wszczętym przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Obecnie agenci zabezpieczają dowody w kilku instytucjach i firmach informatycznych. Dobrzyński zaznaczył, że to wszystkie informacje, jakie może obecnie przekazać.
Rzecznik Prokuratury Warszawa-Praga Renata Mazur powiedziała PAP, że zatrzymania dotyczą przetargów informatycznych dla ZUS. Zatrzymane osoby są obecnie przesłuchiwane przez prokuraturę. - Czynności na miejscu trwają, obecnie nie mogę nic więcej dodać - powiedziała.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że wśród zatrzymanych jest też b. członek zarządu ZUS ds. informatycznych, który obecnie pracuje w Ministerstwie Finansów. Chodzi o obecnego pełnomocnika do spraw informatycznych tego resortu. - Zatrzymane są trzy osoby z departamentu zarządzania systemami informatycznymi w ZUS. Nie odnosimy się do nazwisk i stanowisk przez nie zajmowanych. Są to osoby z tego departamentu - powiedziała Mazur. Dodała, że na obecnym etapie nie poda też innych informacji o pozostałych zatrzymanych.

Biuro prasowe ZUS poinformowało, że CBA sprawdza w centrali zakładu postępowanie dotyczące zakupu drukarek.

To nie pierwsze śledztwo CBA w związku z informatyzacją urzędów. W ostatnich miesiącach głośne było śledztwo w sprawie korupcji w MSWiA, gdzie w związku z ustawianiem przetargów zatrzymano około 40 osób. Wśród nich są wysocy urzędnicy ministerstwa, między innymi były wiceszef MSWiA.

Pod koniec września CBA poinformowało, że w ZUS trwa kontrola dotycząca zamówień publicznych na serwis komputerów, sprzętu i oprogramowania.

Na początku czerwca Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport z własnej kontroli w ZUS, dotyczącej kluczowych postępowań w sprawie zamówień publicznych w latach 2010-2013, które dotyczyły Kompleksowego Systemu Informatycznego.
NIK oceniła, że postępowanie na wsparcie informatyczne dla Zakładu nie zapewniało równego traktowania zainteresowanych i faworyzowało dotychczasowego kontrahenta. Według Izby, termin na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu - 35 dni - nie zapewnił potencjalnym wykonawcom, innym niż firma Asseco Poland SA (pracuje dla ZUS od 1997 roku), możliwości zapoznania się z dokumentacją.
Po zbadaniu przetargów na usługi informatyczne NIK skierowała do ZUS wystąpienie pokontrolne. Zakład nie zgodził się z częścią ustaleń kontrolerów. Podkreślił, że w przetargach dotrzymał wszelkich terminów, a ich przedłużenie naruszałoby ustawę o zamówieniach publicznych. Zakład przesłał swoje zastrzeżenia do Izby, której Kolegium je rozpatrzyło i oddaliło w całości.
Jak wyjaśnił Biedziak, odrzucenie zastrzeżeń ZUS oznacza, że nie ma już żadnej procedury odwoławczej. - Decyzja Kolegium jest ostateczna i zamyka procedurę kontrolną, to jest ostateczne stanowisko NIK - oznajmił.

IAR/PAP/asop