Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 17.01.2015

Niespokojnie w Zabrzu. Manifestacja kilku tysięcy osób. Starcia z policją

Na ulicach Zabrza przed Domem Muzyki i Tańca protestowali górnicy z rodzinami, związkowcy, mieszkańcy miasta i pseudokibice. Doszło do przepychanek z policją.
Manifestacja poparcia dla górników w ZabrzuManifestacja poparcia dla górników w ZabrzuPAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Trwa przywracanie porządku na terenie Zabrza - mówi rzecznik prasowy zabrzańskiej policji asp. sztab. Marek Wypych/IAR
Czytaj także

5 funkcjonariuszy zostało rannych. 4 z nich jest poparzonych racami, a jeden ma złamaną nogę. Zatrzymano 9 osób w tym 2 nieletnie.

Wszyscy są pijani. Według TVP Info, z policją starli się pseudokibice, którzy wykrzykiwali hasła, rzucali butelkami i petardami. Pięć osób miało trafić do aresztu. Odpowiedzą za czynną napaść na policjantów.
Kontrowersje wokół interwencji policji
Według szefa "Solidarności” Piotra Dudy, starcia sprowokowała sama policja, która potraktowała gazem łzawiącym protestujących. – Nie było podstaw, by policja wkraczała i traktowała gazem górników. To nie do pomyślenia – powiedział w TVP Info. Szef Solidarności twierdził, że policjanci atakowali tłum, w którym były kobiety i dzieci. 

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że będzie domagać się wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji oraz Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. Złoży też wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek, w oświadczeniu przesłanym mediom, powołuje się na wypowiedź w TVP Info lidera Solidarności Piotra Dudy. Jak napisał, Prawo i Sprawiedliwość będzie domagać się wyjaśnień.

komendantpl/You Tube

W Zabrzu zrobiło się niespokojnie w czasie, gdy w Katowicach strona rządowa i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

Podpisy złożyli: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz licznego grona związkowców i samorządowców śląskich.

Tuż pod złożeniem podpisów Ewa Kopacz podziękowała negocjatorom za osiągnięcie "mądrego kompromisu".

Dominik Kolorz zaapelował do załóg śląskich kopalń o zakończenie protestów.

W sobotę po południu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński napisał na Twitterze, że kluczowe dla porozumienia były zapisy przyjętej w tym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy "węglowej".

Uchwalona w czwartek w nocy ustawa umożliwia realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja przede wszystkim pozwala na wydzielenie z KW 4 kopalń i objęcie ich załóg osłonami. Zapewnia finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r.

Plan restrukturyzacyjny przyjęty przez rząd przewiduje też finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla w sumie 5,2 tys. ludzi. 6 tys. pracowników ma zostać przeniesionych do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia.

Jest porozumienie rządu z górnikami. To koniec strajków?>>>

IAR/PAP/iz