Logo Polskiego Radia
PAP
Izabela Zabłocka 28.01.2015

W Moskwie rozmowy ws. Syrii. MSZ Rosji studzi nadzieje

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł w środę przed nadmiernymi oczekiwaniami na szybkie efekty prowadzonych w Moskwie rozmów między obu stronami krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.
W Moskwie rozpoczęły się rozmowy w sprawie SyriiW Moskwie rozpoczęły się rozmowy w sprawie Syrii PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

- Byłoby iluzją wierzyć, że wszystkie problemy mogą zostać rozwiązane w ciągu niewielu dni - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji. W zrelacjonowanej przez agencję Interfax wypowiedzi wskazał na konieczność unikania zewnętrznej ingerencji politycznej w syryjski konflikt. Sposób jego rozwiązania mogą znaleźć tylko sami Syryjczycy - podkreślił Ławrow.

Wojna domowa w tym kraju trwa już blisko cztery lata. Jego ofiarą padło - jak się ocenia - ponad 200 tys. ludzi.

Rosja uważana jest za bliskiego sojusznika reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Obserwatorzy nie spodziewają się, by moskiewskie rozmowy, które mają potrwać do czwartku, przyniosły jakikolwiek przełom. W negocjacjach nie bierze udziału Koalicja Narodowa, będąca najważniejszym ugrupowaniem opozycyjnym.

Wojna domowa w tym kraju trwa już blisko cztery lata. W marcu 2011 roku obywatele Syrii wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Assadowi. Manifestacje zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi.
Pod koniec czerwca bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat. Celem ugrupowania, które jest spadkobiercą sunnickich ekstremistów z okresu okupacji Iraku przez siły zachodnie, jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.
Od 8 sierpnia międzynarodowa koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych prowadzi walkę z ekstremistami. W bombardowania dżihadystów w Syrii zaangażowane jest lotnictwo USA, Bahrajnu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Według danych ONZ od 2011 roku W Syrii zginęło ogółem ok. 200 tys. ludzi.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

PAP/iz