Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Jaremczak 30.01.2015

Szef NATO: w przyszłym tygodniu konkretne decyzje w sprawie szpicy

W przyszłym tygodniu ministrowie obrony państw NATO zdecydują o wielkości i składzie sił tzw. szpicy oraz ustanowieniu jednostek integracyjnych w sześciu krajach, w tym w Polsce - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Przedstawiając swój doroczny raport, Stoltenberg powiedział, że 2014 był "czarnym rokiem" dla bezpieczeństwa Europy. Zwrócił uwagę na zagrożenie terrorystyczne na południu oraz działania Rosji na Ukrainie. - Nasze środowisko bezpieczeństwa zmieniło się fundamentalnie - ocenił.

Stoltenberg potwierdził, że w 2014 roku wzrosła liczba wykrytych przypadków, kiedy rosyjskie samoloty zbliżały się do przestrzeni powietrznej NATO. - W ubiegłym roku sojusznicze maszyny przechwytywały rosyjskie samoloty ponad 400 razy. Ponad 150 tych przechwyceń zostało przeprowadzonych przez misję nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. To około cztery razy więcej niż w 2013 roku, więc wszyscy pozostajemy czujni - poinformował.

Londyn domaga się od Rosji wyjaśnień ws. bombowców>>>

W odpowiedzi na tego typu działania w ramach NATO przeprowadzono w ubiegłym roku ponad 200 narodowych i sojuszniczych ćwiczeń.

W przyszłym tygodniu mają być podjęte decyzje dotyczące wielkości i składu sił tzw. szpicy, który ma być najważniejszą częścią Planu Działań na rzecz Gotowości.
Plan został przyjęty na szczycie NATO w walijskim Newport we wrześniu 2014 roku. Obejmuje on m.in. przebudowę Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Forces, NRF). Ich częścią mają się stać tzw. połączone siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF), nazywane szpicą.

Szczyt NATO w Newport - czytaj więcej >>>
Sekretarz generalny NATO spodziewa się, że Sojusz będzie w stanie ogłosić, które kraje zostaną tzw. państwami ramowymi, czyli odpowiedzialnymi za wystawienie wojsk do szpicy. - Dzisiaj nie jestem w stanie powiedzieć, jakie to będą kraje, ale oczekuję, że będzie to możliwe za kilka dni - zastrzegł Stoltenberg.
Przypomniał, że szpica ma mieć wielkość mniej więcej brygady. Jej część ma być gotowa do działania w ciągu dwóch dni, a reszta - w ciągu kilku dni.
Według Stoltenberga ministrowie obrony zdecydują też o utworzeniu tzw. jednostek integracyjnych sił NATO (ang. NATO Force Integration Units) w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jak wyjaśnił, będą to elementy dowodzenia i kontroli stanowiące połączenie między siłami narodowymi a sojuszniczymi. Jednostki te będą odpowiadać za planowanie, organizację ćwiczeń i wzajemne kontakty. Jak zapowiedział wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, w Polsce taka jednostka integracyjna powstanie w Bydgoszczy.
Pod koniec stycznia wyżsi dowódcy wojskowi państw NATO uzgodnili rekomendacje na spotkanie ministrów obrony w sprawie podniesienia gotowości sił Sojuszu. Czas, w jakim siły VJTF mają osiągnąć gotowość do działania, określono na około siedmiu dni. VJTF mają być siłami połączonymi, a więc obejmującymi komponenty lądowe, powietrzne, morskie i specjalne, a także zdolnymi do radzenia sobie z pełnym spektrum zagrożeń.
Stoltenberg przyznał, że trwają prace nad zaaranżowaniem jego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Miałoby do niego dojść w Monachium, gdzie odbędzie się doroczna konferencja bezpieczeństwa. Sekretarz generalny NATO podkreślił przy tym, że Sojusz zdecydował o zawieszeniu praktycznej współpracy z Rosją w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy, ale pozostawiono szansę na dialog polityczny.

PAP/asop