Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 18.02.2015

Polska poprosi KE o zgodę na pomoc publiczną dla kopalni

Polska zabiega, by Bruksela pozwoliła nam na udzielenie wsparcia kopalniom Kompanii Węglowej. Jeszcze w tym miesiącu strona polska przekaże Komisji Europejskiej oficjalny wniosek w tej sprawie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne flickr/tiseb
Posłuchaj
  • Polska zabiega, by Bruksela pozwoliła nam na udzielenie pomocy publicznej dla kopalń Kompanii Węglowej. Jeszcze w tym miesiącu strona polska przekaże Komisji Europejskiej oficjalny wniosek w tej sprawie. Więcej na ten temat w relacji z Brukseli Magdaleny Skajewskiej/IAR
Czytaj także

W środę na rozmowach w tej sprawie w Brukseli był pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk. Spotkał się z zastępcą dyrektora generalnego ds. pomocy publicznej w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE Gertem-Janem Koopmanem.

- Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, Komisja Europejska przyjęła pierwsze odpowiedzi z naszej strony. Zadeklarowaliśmy, że jeszcze w lutym przekażemy wniosek notyfikacyjny programu pomocowego. Po złożeniu wniosku ponownie spotkamy się z przedstawicielami Komisji - powiedział Kowalczyk po spotkaniu.

Rozmowy, które trwały ok. półtorej godziny, miały rozwiać wątpliwości, które KE ma w sprawie pomocy publicznej dla Kompanii Węglowej. Komisja przesłała do Polski kwestionariusz z pytaniami dot. restrukturyzacji zakładów wschodzących w skład tej spółki.

Bruksela chce ocenić, czy wsparcie dla górnictwa planowane przez polski rząd, jest zgodne unijnymi regulacjami.

KE nie chce się wypowiadać na temat prowadzonych rozmów. - Jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami w tej sprawie. Zgodnie z unijnym traktatem każde państwo członkowskie ma prawo decydować o swoim miksie energetycznym, ale jednocześnie, jeśli przewidziane są środki pomocy publicznej, unijne zasady dotyczące jej przyznawania muszą być przestrzegane - powiedział PAP rzecznik KE ds. konkurencyjności Ricardo Cardoso.

Środowe spotkanie było już drugim, które Kowalczyk odbył w Brukseli. Kolejne ma się odbyć po przekazaniu notyfikacji.

Na początku lutego w życie weszła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces likwidacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, to może on zostać sfinansowany z dotacji budżetowej.

IAR/PAP/iz