Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 06.03.2015

Krajowe Biuro Wyborcze: oprogramowanie do obsługi wyborów powstanie przy współpracy z ABW

W Krajowym Biurze Wyborczym trwają prace nad nowym systemem informatycznym do obsługi wyborów. Pod koniec lutego informowano, że jest on w 80 proc. gotowy i przetestowany na poziomie obwodowych komisji wyborczych.
Już w maju odbędą się wybory prezydenckieJuż w maju odbędą się wybory prezydenckieGlow Images/East News

W piątek Krajowe Biuro Wyborcze w specjalnym komunikacie przekazało, że zamierza współpracować z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w "zakresie procedur związanych z tworzeniem i późniejszym użytkowaniem powstającego oprogramowania wspomagającego procesy wyborcze, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa informatycznego i fizycznego"
Test generalny nowego systemu zaplanowano na 20 marca. - Jeżeli testy rozpoczną się około połowy marca, to na pewno zdążymy przed wyborami prezydenckimi - powiedziała szefowa KBW Beata Tokaj.
O tym, czy nowy system posłuży w majowych wyborach, zadecyduje Państwowa Komisja Wyborcza po zapoznaniu się z wynikami testów. PKW podjęła decyzję o ręcznym liczeniu głosów w tegorocznym głosowaniu, jeśli system informatyczny nie powstanie.
Według Tokaj w marcu mają być gotowe wnioski z audytu systemu informatycznego, który zawiódł podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Wyniki audytu mają przesądzić o tym, czy KBW będzie dochodzić zwrotu części pieniędzy od wyłonionej w przetargu firmy Nabino, która odpowiadała za system informatyczny w czasie wyborów. Łącznie firma otrzymała 429 tys. zł.
W związku z awarią systemu opóźniało się podanie zbiorczych wyników głosowania, co doprowadziło m.in. do rezygnacji niemal wszystkich sędziów tworzących poprzedni skład PKW. Pojawiły się także postulaty powtórzenia wyborów oraz zarzuty o ich fałszowanie.
Także w związku z awarią systemu do tej pory w zakładce "wizualizacja wyborów" na stronie internetowej PKW brakuje danych dotyczących głosowania m.in. na Mazowszu. P.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler podał, że dane w wizualizacji będą uzupełnione.
Na początku marca PKW zamieściła jedynie informacje statystyczne w tabelach z głosowania we wszystkich województwach, powiatach, gminach, okręgach i obwodach głosowania, w tym z Mazowsza, ale są to jedynie informacje o liczbie głosów oddanych na poszczególne komitety.
PAP, kk