Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 09.03.2015

Wycofują broń na Ukrainie? Separatyści nadal strzelają

Separatyści w nocy atakowali ukraińskie siły 16 razy. Wykorzystywali moździerze i granatniki.
Czy na Ukrainie nastąpi zawieszenie broni?Czy na Ukrainie nastąpi zawieszenie broni?PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Galeria Posłuchaj
  • Separatyści ostrzelali okolice donieckiego lotniska. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Najwięcej ostrzałów miało miejsce w okolicach donieckiego lotniska. Podobnie jak poprzedniej nocy, bojówkarze dwukrotnie stosowali artylerię koło Awdijiwki. Napięta sytuacja pozostaje także pod Mariupolem we wsi Szyrokine, o którą od kilku tygodni trwają walki.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

W niedzielę, separatyści i strona ukraińska poinformowali o zakończeniu wycofywania ciężkiego sprzętu wojskowego z okolic linii frontu. Kijów twierdzi, że wojsko przeprowadzało operację pod nadzorem OBWE, a bojówkarze jedynie udawali, że wycofują sprzęt, tak naprawdę przemieszczając go w inne miejsca frontu. Separatyści przekonują jednak, że OBWE może zobaczyć miejsca, gdzie została odprowadzona broń.

Tymczasem w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji 1plus1, dowódca sił NATO w Europie Philip Breedlove powiedział, że Sojusz nie może potwierdzić, czy bojówkarze wycofali sprzęt. Obserwatorzy OBWE nie są bowiem wszędzie wpuszczani.

- Widzimy, że [separatyści] przemieszczają się, ale nie wiemy, czy wracają czy po prostu zmieniają pozycje, przygotowując się do nowych potyczek - zaznaczył wojskowy.

Porozumienia mińskie

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany. Wycofanie ciężkiego sprzętu rozpoczęło się 21 lutego. Rozmaite rodzaje broni, w zależności od kalibru i zasięgu, przewożono na różną odległość od frontu: od 50 do 140 kilometrów. Oznacza to, że między walczącymi stronami utworzona została strefa buforowa, gdzie nie będzie ciężkiego sprzętu, w tym artylerii i wyrzutni Grad.

Sytuacja na wschodzie robi się jednak z każdym dniem spokojniejsza. Obydwie strony prowadzą wymianę jeńców. Bojówkarze chcą już rozmawiać z Kijowem na temat realizacji kolejnego punktu porozumień mińskich. Chodzi o wprowadzenie zmian do ukraińskiej konstytucji i nadanie specjalnego statusu terytoriom kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

IAR, to