Logo Polskiego Radia
IAR
Izabela Zabłocka 22.03.2015

Dowódca NATO: Zachód musi rozważyć także militarną pomoc dla Ukrainy

Zachód powinien rozważyć wszystkie możliwe sposoby, by pomóc Ukrainie, nawet wysłanie tam broni defensywnej - tego zdania jest głównodowodzący NATO w Europie - generał Phillip Breedlove.
Generał Phillip Breedlove uważa, że niezbędne jest rozważenie pomocy militarnej dla UkrainyGenerał Phillip Breedlove uważa, że niezbędne jest rozważenie pomocy militarnej dla Ukrainy PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Nie sądzę, by jakiekolwiek metody pomocy, jakimi dysponują USA czy inne kraje powinny być wykluczane - powiedział Breedlove na konferencji Brussels Forum w Brukseli,
Nie wymieniając Rosji jako agresora, generał stwierdził, że wobec Ukrainy stosowane są obecnie taktyki wojskowe, dyplomatyczne, gospodarcze i informacyjne. - Zatem my - Zachód - powinniśmy rozważyć wszystkie instrumenty, za pomocą których możemy odpowiedzieć. Czy może to się okazać destabilizujące ? Odpowiedź brzmi tak. Ale bezczynność również może być destabilizująca - dodał Breedlove.

Generał wspomniał też o "niepokojących" doniesieniach służb wywiadowczych NATO, które poinformowały o ruchach wojsk rosyjskich na wschodniej Ukrainie. - Nieustannie widzimy, jak przez nieszczelną granicę rosyjsko-ukraińską przemieszczają się elementy obrony przeciwlotniczej, sprzęt, zaopatrzenie oraz systemy dowodzenia i kontroli - wyjaśnił dowódca NATO.

Już w lutym, podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Breedlove mówił z naciskiem w swym wystąpieniu, że Zachód nie powinien wykluczać opcji militarnej na Ukrainie.
- Nie sądzę, byśmy powinni wykluczać możliwość opcji militarnej - powiedział Breedlove grupie dziennikarzy. Sprecyzował jednak, że miał na myśli dostarczanie broni i innej pomocy, a nie wysyłanie żołnierzy. - Nie ma rozmowy o wysłaniu wojsk na Ukrainę - dodał.
Na początku lutego wyższy przedstawiciel amerykańskich władz oświadczył anonimowo, że USA kierują "świeże spojrzenie" na sprawę dostaw broni dla walczącej z prorosyjskimi separatystami Ukrainy, ale żadnej decyzji w tej kwestii jeszcze nie podjęto.

Nowa strategia wobec Rosji? Prezydent Komorowski: fundamenty bezpieczeństwa są nadwyrężone>>>

Wcześniej swój wykład na Brussels Forum wygłosił Bronisław Komorowski. Polski prezydent powiedział, że potrzebna jest nowa, transatlantycka strategia, by odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez Rosję. Ponadto prezydent apelował, że tak jak po II wojnie światowej plan Marshalla pozwolił podnieść się Europie z ruin, dziś podobny plan wsparcia powinien zostać zaoferowany Ukrainie, by pomóc jej w realizacji reform.

Brussels Forum to prestiżowe spotkanie z udziałem polityków i ekspertów z całego świata, na którym omawiane są najważniejsze problemy wspólnoty transatlantyckiej. W dzisiejszych panelach biorą udział m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, oraz prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

IAR/iz