Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 10.06.2015

Dymisje w rządzie Ewy Kopacz. Marszałek Sejmu zrezygnował z pełnionej funkcji

Premier Ewa Kopacz powiedziała na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że na jej ręce złożyli dymisje: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister sportu Andrzej Biernat i szef doradców premiera, Jacek Rostowski. Ze stanowiska zrezygnował marszałek Sejmu Radosław Sikorski.
Posłuchaj
  • Premier Ewa Kopacz: Radosław Sikorski zadeklarował, że zrezygnuje z funkcji marszałka Sejmu (IAR)
  • Dymisję w rządzie Ewy Kopacz. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Radosław Sikorski: szanse wyborcze PO są dla mnie ważniejsze niż osobiste ambicje (IAR)
Czytaj także

Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych, pozostanie jednak szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Premier dodała, że nie przyjmie sprawozdania Prokuratora Generalnego, Andrzeja Seremeta. Kopacz wyjaśniła, że dymisje mają związek z aferą taśmową.

Posłuchaj
00:27 Kopacz1.mp3 Premier Ewa Kopacz o dymisjach w rządzie (IAR)

- Rozmawiałem z osobami, które pojawiają się na taśmach. Wspólnie uznaliśmy, że nie możemy czekać. Dziś jest okres wyborczy. Polacy czekają na konkretne programy - powiedział premier Ewa Kopacz.

Źródło: TNV24/x-news

Politycy ci, jak powiedziała premier, wykazali się odpowiedzialnością za państwo i postanowili odejść ze stanowisk. Dymisje złożyli też wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski i Tomasz Tomczykiewicz. Ewa Kopacz dodała, że rozmawiała z koordynatorem służb specjalnych Jackiem Cichockim, który przyjął na siebie odpowiedzialność za niewystarczające działanie służb, zwłaszcza w aspekcie ochronnym.

Premier Ewa Kopacz, w imieniu PO, przeprosiła także wyborców za to co usłyszeli na nagranych i upublicznionych rozmowach polityków Platformy.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że nazwiska nowych ministrów poznamy w przyszłym tygodniu. Według niej, powołanie nowego marszałka Sejmu nastąpi prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

- Na tym posiedzeniu chyba nie damy rady wybrać nowego marszałka - dodała Kidawa-Błońska.

Wyciek akt w internecie

Dzień wcześniej na jednym z portali społecznościowych na profilach Zbigniewa S. i jego gazety opublikowano zdjęcia kilkunastu tomów akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

We wtorek wieczorem Zbigniew Stonoga został zatrzymany w sprawie publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa dotyczącego podsłuchów. Za publiczne rozpowszechnianie bez zezwolenia materiałów ze śledztwa grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do lat dwóch pozbawienia wolności. Stonoga dostał m.in. zakaz publikowania kolejnych materiałów. W środę jego profil był niedostępny.

Czytaj dalej
stonoga afera 1200
Ujawnienie akt śledztwa ws. afery taśmowej. Profil "Gazeta Stonoga" zablokowany na Facebooku

Prokuratura podała, że ma dowody wskazujące, kto wykonał upublicznione kopie akt śledztwa podsłuchowego, a dowody te wynikają wprost ze zdjęć, których wykonanie było legalne. Według Radia ZET upublicznione kopie zostały wykonane przez aplikantów obrońcy Marka Falenty, podejrzanego w śledztwie ws. podsłuchów.

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że nie podpisze sprawozdania za 2014 r. Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Decyzja Kopacz ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

Czytaj dalej
Seremet1.jpg
Andrzej Seremet w Sejmie: nie można mówić, że doszło do przecieku

- Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa - oświadczyła Kopacz.

Jak oceniła, "jedynym efektem długotrwałego ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest gigantyczny wyciek akt śledztwa". - To podważa w sposób szczególny zaufanie do takiej instytucji, jaką jest instytucja zaufania publicznego, jaką jest prokuratura. W związku z tym chciałam poinformować, że nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego - poinformowała premier.

Posłuchaj
00:19 Ewa Kopacz.mp3 Premier Ewa Kopacz: nie przyjmę sprawozdania Prokuratora Generalnego (IAR)

- Jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę, jest dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym - dodała.

Rezygnacja marszałka Sejmu

Radosław Sikorski powiedział, że postanowił zrezygnować z urzędu kierując się interesem Platformy Obywatelskiej - jedynej partii, która jest w stanie utrzymać to, co osiągnęła Polska.

Źródło: TVN24/x-news

Dodał, że stawia interes i szanse wyborcze Platformy wyżej niż własne ambicje. Sikorski zapowiedział, że będzie dalej pracował na rzecz partii. Będzie też kandydował do Sejmu jako lider listy PO w województwie kujawsko-pomorskim. Sikorski dodał, że będzie pełnił funkcję marszałka Sejmu do wyboru jego następcy, co ma nastąpić niebawem.

Śledztwo ws. podsłuchów

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo ws. podsłuchiwania od lipca 2013 r. w dwóch restauracjach kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych.

Obecnie akta śledztwa podsłuchowego liczą 37 tomów: 34 tomy akt jawnych i 3 tomy niejawne. Podsłuchy obejmują ok. 100 spotkań i kilkadziesiąt osób. Zarzuty w tym śledztwie mają cztery osoby: biznesmen Marek Falenta i jego wspólnik Krzysztof R., podejrzani o zlecenie kelnerom nagrywania gości restauracji, oraz dwóch kelnerów, którzy nagrań mieli dokonywać. Falenta nie przyznał się do zarzutów i zapewniał, że jest niewinny. Śledztwo jest przedłużone do września.

Afera taśmowa. Czytaj więcej >>>

IAR/PAP, to