Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 21.06.2015

Senator McCain o Ukrainie: wstyd, że Europa nie pomogła więcej

Senator John McCain skrytykował postawę Europy wobec Ukrainy. Według niego pomoc Unii Europejskiej powinna być o wiele większa.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

Senator John McCain oświadczył podczas wizyty na Ukrainie, że jest czymś haniebnym, iż europejscy sojusznicy USA nie uczynili więcej, by pomóc siłom ukraińskim w ich dążeniu do pokonania wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie kraju.

Delegacja amerykańskich senatorów, w skład której wchodzi McCain, odwiedziła ukraińskich żołnierzy i ochotników na linii frontu w Donbasie, a następnie spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i innymi przywódcami.

Senat USA przyjął w tym tygodniu ustawę, przewidującą m.in. dostarczenie Ukrainie obronnego sprzętu wojskowego wartości 300 milionów dolarów. Teraz ustawą zajmie się Izba Reprezentantów.

Rosja potępia amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy, twierdząc że nasili to destabilizację. Moskwa ukrywa jednocześnie fakt, że wysyła żołnierzy na wojnę do Donbasu i zaprzecza temu, że dostarcza broń dla prorosyjskich oddziałów.

"Putin powinien zostać powstrzymany"

Senator John MacCain podkreślał też, że Ukraina walczy nie tylko o zachowanie własnej niezależności, ale także w obronie wartości świata zachodniego. Zaznaczył, że Władimir Putin stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla Europy. - Jeżeli odniesie on sukces na Ukrainie, to bez wątpienia będzie wywierał nieprawdopodobne naciski na pozostałe kraje regionu. Dlatego powinien zostać powstrzymany - oświadczył amerykański senator.

McCain zwrócił uwagę na dysproporcje w uzbrojeniu obu walczących stron. Ukraińcy, "używając broni z czasów XX wieku, są atakowani przez Rosjan używających broni XXI wieku" - zaznaczył.

Określając potrzeby sił zbrojnych Ukrainy, amerykański senator mówił o potrzebie dostarczenia temu krajowi sprzętu stanowiącego osobistą ochronę żołnierzy, noktowizorów, bezzałogowych samolotów rozpoznawczych, informacji wywiadowczych, a także broni przeciwczołgowej.

IAR/PAP/agkm