Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 16.10.2015

Tureckie lotnictwo zestrzeliło niezidentyfikowany samolot

Zestrzelona w tureckiej przestrzeni powietrznej, przy granicy z Syrią, maszyna była najprawdopodobniej samolotem bezzałogowym.

Tureckie siły zbrojne przekazały w oświadczeniu, że samolot niezidentyfikowanego pochodzenia został zestrzelony przez tureckie lotnictwo po trzykrotnym ostrzeżeniu. Jak czytamy w komunikacie, operację przeprowadzono "zgodnie z zasadami podejmowania działań przy użyciu siły, a turecka armia nadal będzie je stosować". 

Stany Zjednoczone podejrzewają, że zestrzelona maszyna była rosyjskim dronem. Z kolei rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że wszystkie rosyjskie samoloty w Syrii wróciły bezpiecznie do baz, a wszystkie drony prowadzą operacje "zgodnie z planem".

WOJNA Z PAŃSTWEM ISLAMSKIM>>>

Na początku października Turcja oświadczyła, że rosyjskie samoloty, które prowadzą naloty w Syrii, kilka razy wtargnęły w jej przestrzeń powietrzną. Według rosyjskich służb, do tych zdarzeń doszło przez przypadek.

Po tych incydentach prezydent Turcji RecepTayyip Erdogan ostrzegł Rosję, by nie niszczyła przyjaźni z Ankarą, bo może to ją wiele kosztować. Jak podkreślił, Turcja nie będzie przyglądać się bezczynnie, jak rosyjskie samoloty naruszają jej przestrzeń powietrzną.

NATO, którego członkiem jest Turcja, potępiło te wydarzenia. Wezwano Federację Rosyjską do zaprzestania takich praktyk. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił, że Sojusz nie uzyskał od FR "żadnego realnego wytłumaczenia" tego, co się stało.

Wojna w Syrii i rosyjskie naloty

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Międzynarodowa koalicja, w której skład wchodzą m.in. USA, Arabia Saudyjska, Jordania, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Australia, Belgia, Dania, Francja, Holandia i Wielka Brytania, prowadzi walkę z bojownikami Państwa Islamskiego od września 2014 roku.

30 września Rosja rozpoczęła kampanię lotniczą w Syrii, zapewniając, że naloty są wymierzone w organizacje terrorystyczne. Jednakże, według analityków ds. wojskowych, przynajmniej część tych nalotów przeprowadzono na obszarach, na których są tylko niewielkie siły IS lub nie ma ich wcale, natomiast niektóre ataki wymierzone były we wspieranych przez Zachód, a także Turcję, rebeliantów.

IAR, PAP, kk

(CNN Newsource/x-news)