Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 12.11.2015

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu: dymisja rządu, parlamentarzyści złożą ślubowanie

W czwartek odbędzie pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji i Senatu XI kadencji. Posiedzenie Sejmu otworzy (godzina.13.00) marszałek senior - osoba spośród najstarszych wiekiem posłów. Jest nim Kornel Morawiecki wybrany z list ruchu Kukiz'15.
Posłuchaj
  • Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Czytaj także

Po otwarciu obrad głos ma zabrać prezydent Andrzej Duda. Następnie posłowie złożą ślubowanie według roty: Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskie. Tekst odczytuje marszałek senior. Każdy z posłów wstaje i mówi "ślubuję". Może też dodać "Tak mi dopomóż Bóg".

Po zaprzysiężeniu premier Ewa Kopacz ma podać do dymisji swój gabinet. Planowane jest wystąpienie szefowej rządu na sali plenarnej.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu zostanie wybrany marszałek, wicemarszałkowie, 20 posłów sekretarzy oraz członkowie Trybunału Stanu. Mają być też ukonstytuowane sejmowe komisje.

Wśród 460. parlamentarzystów Sejmu znajduje się: 235. posłów Prawa i Sprawiedliwości, 138. posłów Platformy Obywatelskiej, 42. z KWW "Kukiz'15", 28. z Nowoczesnej Ryszarda Petru, 16. z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz jeden reprezentant Mniejszości Niemieckiej. Oznacza to, że PiS ma sejmową większość.

Senat

O 17.00 odbędzie się pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji. Otworzy je prezydent Andrzej Duda. Następnie głowa państwa wygłosi przemówienie i przekaże prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi. W tej roli - senator PiS-u Michał Seweryński. W porządku obrad - wybór marszałka, wicemarszałków i sekretarzy Senatu.

Zgodnie z regulaminem, prezydium Senatu tworzą marszałek i nie więcej niż czworo wicemarszałków. PiS na funkcje marszałka rekomenduje Stanisława Karczewskiego, na wicemarszałków - Adama Bielana, Grzegorza Czeleja i Marię Koc. Kandydatem Platformy Obywatelskiej do prezydium jest Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu VI , VII i VIII kadencji.

O 9.00 rano uroczystość odebrania przez senatorów zaświadczeń o wyborze. Wręczy je przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. W Sejmie taka uroczystość odbyła się 4 listopada.

W gronie 100. senatorów zasiada: 61. przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, 34. reprezentujących Platformę Obywatelską, 1 senator z Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także - po 1. przedstawicielu z takich komitetów, jak: KWW Marka Borowskiego, KWW Jarosław Obremski - niezależny Senator z Wrocławia, KWW Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi oraz KWW Grzegorza Biereckiego.

Poza głową państwa na pierwsze posiedzenie Izby zaproszeni zostali również: byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu poprzednich kadencji, przedstawiciele organów państwowych takich jak NIK, RPO, RPD, prezesi sądów i trybunałów, a także korpus dyplomatyczny.

Zgodnie z konstytucją, Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji.

IAR/PAP, to