Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 19.12.2015

Rumunia: skompletowano dostarczone przez USA elementy tarczy antyrakietowej

Wyrzutnię zlokalizowano w dawnej bazie rumuńskich sił powietrznych w Deveselu w przylegającym do Dunaju okręgu Olt.

Jak głosi opublikowany przez ambasadę USA w Bukareszcie wspólny amerykańsko-rumuński komunikat, główne wojskowe komponenty wyrzutni pocisków kierowanych Standard Missile 3 (SM-3) zostały skompletowane i przekazane dowództwu operacyjnemu dla przyszłego zintegrowania z systemem obrony przeciwrakietowej NATO.

Według komunikatu osiągnięcie stanu technicznej gotowości obiektu "oznacza istotny wzrost potencjału obrony przeciwrakietowej oraz ochrony południowo- i środkowoeuropejskiego obszaru NATO przed pochodzącymi spoza strefy euroatlantyckiej zagrożeniami w postaci rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu".

Po raz kolejny powtórzono, że obiekt w Deveselu nie stanowi zagrożenia dla Rosji. - Nie jest skierowany przeciwko Rosji ani nie ma zdolności zagrożenia Rosji. Wyjaśnialiśmy to rosyjskim władzom przy licznych okazjach - powiedział ambasador USA w Rumunii Hans Klemm.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3 używane do ochrony amerykańskich wojsk w Europie.

Do tej pory zainstalowano w Turcji amerykański radar AN/TPY-2 do wykrywania głowic pocisków balistycznych, zorganizowano sieć dowodzenia i kontroli z ośrodkiem w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech oraz zarządzono stałe bazowanie okrętów z systemem Aegis w porcie Rota na śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii.

W następnej fazie Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Ok. 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, gdzie ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.



x-news.pl, STORYFUL

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko FR.

Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, zaś Sojusz Północnoatlantycki zapewnia, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję lecz ma na celu obronę przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie.

PAP, kk