Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 09.02.2016

Informatyzacja NFZ pod lupą śledczych z CBA

CBA sprawdza, czy w ostatnich latach dochodziło do nieprawidłowości przy obsłudze informatycznej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Śledczy podejrzewają, że Fundusz mógł w ten sposób stracić ponad 43,5 miliona złotych.

Jak czytamy w oświadczeniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w ostatnich 8 latach centrala Funduszu zawarła z firmami informatycznymi dwie umowy, dotyczące m.in. konserwacji Systemu Informatycznego Wspomagania Działalności NFZ. To te umowy wzbudziły wątpliwości CBA

- Zachodzi podejrzenie, że doszło do działań i zaniechań działania przez funkcjonariuszy publicznych oraz inne osoby (...), podejmowanych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ze szkodą dla interesu publicznego - czytamy w komunikacie.

System Informatyczny Wspomagania Działalności NFZ umożliwia rozliczenia z lekarzami, aptekami, szpitalami i właścicielami prywatnych praktyk. Dzięki niemu oddziały Funduszu otrzymują m.in. dane pacjenta. Śledztwo ma sprawdzić, czy dostęp do tych wrażliwych informacji był właściwie zabezpieczony, oraz czy umowy podpisane z firmami informatycznymi nie były znacząco przeszacowane i na jaką kwotę.

CBA napisało w komunikacie, że podejrzenia wskazują na kwotę co najmniej 43,5 miliona złotych.

Stanowisko NFZ

P.o. rzecznika prasowego NFZ Sylwia Wądrzyk potwierdziła, że Fundusz otrzymał zawiadomienie o wszczęciu postępowania i podkreśliła, że NFZ ma w tej sprawie status pokrzywdzonego.

Podkreśliła też, że NFZ podejmuje intensywne starania w celu uniezależnienia od dostawców systemów informatycznych. W lipcu ubiegłego roku prezes Funduszu zlecił audyt umów z dostawcami systemów.

- Było to podstawą do planowanych zmian w celu uniezależniania od dostawców głównych systemów informatycznych dla NFZ, a także do tego, by umowy z głównymi dostawcami były zawierane nie z wolnej ręki, ale w trybie konkurencyjnym. Negocjacje w tej sprawie toczyły się zarówno w ubiegłym, jak i bieżącym roku - zaznaczyła Wądrzyk.

Poinformowała, że prezes NFZ zlecił również niezależnemu podmiotowi wycenę odtworzeniową systemu oraz określenie czasu niezbędnego na jego odtworzenie. - Ponadto NFZ opracował założenia do strategii IT, w których jednym z głównych kierunków działań jest demonopolizacja i dywersyfikacja dostawców głównych systemów informatycznych dla NFZ - dodała.

IAR/PAP, to