Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 11.03.2016

X Zjazd Gnieźnieński. Chrześcijanie o chrzcie, ekonomii, rodzinie i polityce

Spotkaniu towarzyszy hasło ,"Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".
Posłuchaj
  • W piątek rozpoczyna się X Zjazd Gnieźnieński. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Czytaj także

W trzydniowym spotkaniu, które rozpocznie się w piątek, wezmą udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz ludzie kultury, nauki, polityki i mediów.

Udział zapowiedzieli między innymi, prymas Polski Wojciech Polak, kardynałowie: Kazimierz Nycz i Luis Antonio Tagle z Filipin, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk z Ukrainy.

Uczestnicy zjazdu wezmą udział w wykładach, dyskusjach, warsztatach, modlitwach i nabożeństwach ekumenicznych. Omawiane będą m.in. kwestie Kościoła ubogich, suwerenności oraz współpracy narodów i państw, a także budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Organizatorzy zaplanowali także specjalne sesje i dyskusje na temat 25. rocznicy rozpadu ZSRR i przemian, jakie zaszły w tym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej.

W piątek głos zabierze prezydent Andrzej Duda, który objął X Zjazd Gnieźnieński honorowym patronatem. Z kolei podczas mszy w ostatni dzień spotkania zostanie ogłoszone przesłanie do Kościoła i Europy, opracowane podczas zjazdu.

"Wspólnie szukać dróg"

Jubileuszowy Zjazd w Gnieźnie w szczególny sposób nawiązywać będzie do tradycji polskiego chrześcijaństwa i konsekwencji chrztu Mieszka I. Uczestnicy zgromadzą się przy grobie św. Wojciecha, patrona jedności Europy.

- Przeżywamy czas szczególnej łaski związany z 1050. rocznicą chrztu Polski oraz Jubileuszem Miłosierdzia - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

- Nasze dziękczynienie za te dary oraz nasze świadectwo okazałyby się jednak niepełne, gdyby nie towarzyszyły im szczere spotkania, pogłębiona refleksja i otwarta wymiana myśli - wskazał.

- Chcemy zatem z odwagą pochylać się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem i wspólnie szukać dróg, którymi dziś pragnie poprowadzić nas Bóg - oznajmił arcybiskup.



Organizatorem zjazdu jest Fundacja św. Wojciecha-Adalberta, przy współpracy z innymi organizacjami, jak Caritas Polska czy Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus".

Patronami medialnymi są między innymi: Polskie Radio, Telewizja Polska i Katolicka Agencja Informacyjna.

***

Tradycję spotkań nawiązujących do I Zjazdu, podjął arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.

Z jego inicjatywy, w 1997 roku odbył się II Zjazd, towarzyszący pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Uczestniczyło w nim siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej.

Ostatni - IX Zjazd - odbył się w 2012 roku.

IAR, PAP, kk